Depremin Ardından Elazığ’a Yardım Yağıyor! Arama Kurtarma Çalışmaları Devam Ediyor

Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından deprem bölgesine ulaştırılan yardımlar tüm hızıyla devam ediyor. AFAD deprem bölgesine 1.076 arama kurtarma personeli ve 210 aracın sevk edildiğini bildirdi…

Depremin Ardından Elazığ’a Yardım Yağıyor! Arama Kurtarma Çalışmaları Devam Ediyor

Deprem yardımlarının bir kısmı askeri kargo uçakları ile bölgeye ulaştırıldı. Bunun yanında pek çok şehirden de TIR’lar ile bölgeye yardım malzemelerinin ikmal edildiği kaydedildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elazığ merkezli gerçekleşen depremde Elazığ dışında Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Batman, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’da 782 kişinin yaralandığını açıkladı. Deprem bölgesinde 4 ve üzeri büyüklükte 10 sarsıntının daha meydana geldiğini duyuran AFAD yapmış olduğu yazılı açıklamada kentte meydana gelen artçı sartsıntı sayısının da 147 olduğunu belirtti.

AFAD Depolarından Yardımlar Sevk Ediliyor

Depremde Elazığ’da 16 ve Malatya’da 4 olmak üzere 20 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi. İlk elde edilen verilere göre Elazığ’da 433, Malatya’da 222, Diyarbakır’da 31, Adıyaman’da 19, Batman’da 6, Kahramanmaraş’ta 37, Şanlıurfa’da 34 olmak üzere 782 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Türk Kızılay tarafından yapılan açıklamayla da bölgeye yapılan yardımlar duyuruldu. Deprem bölgesine 163 personel, 19 araç, 7 ikram aracı ve 4 mobil mutfak ile 2 sahra mutfak sevk eden Kızılay bunların yanı sıra 14 bin 875 battaniye, 5 bin 109 yatak, 1518 ısıtıcı ve 2 bin 500 çadır gönderdiğini açıkladı. AFAD’ın lojistik depolarının bulunduğu Adıyaman, Adana, Aksaray, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Erzurum, Kırıkkale, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Samsun, Sivas ve Şanlıurfa’dan deprem bölgesine 122 TIR ile 4 bin 709 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 10 bin 500 yatak ve 15 bin 480 battaniye sevk edildiği açıklandı.

Arama Kurtarma Çalışmaları Devam Ediyor

Deprem sonrası arama kurtarma çalışmalarına katılması planlanan ekiplerin ve depremzedelere ulaştırılacak yardım malzemelerinin Ankara Etimesgut Askeri Havaalanı’ndan kargo uçaklarıyla bölgeye ikmal edildiği öğrenildi. AFAD ve Türk Kızılay tarafından hazırlanan yardım malzemeleri, askeri kargo uçaklarına yüklenerek deprem bölgesine hareket etti. Aralarında AFAD, UMKE, Ankara İtfaiyesi ve AKUT’un bulunduğu yaklaşık 100 arama kurtarma personeli ile 3 arama kurtarma köpeğinin de bulunduğu 4 askeri uçak deprem bölgesine ulaştı.

Depremzedelere iletilmek üzere battaniye, çadır, gıda ve sağlık malzemesi ile kurtarma ekipmanlarını taşıyan 4 uçağın dışında AFAD koordinasyon merkezlerinde görev yapan ek personelin de ilerleyen saatlerde bölgeye sevk edilebileceği duyuruldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER