Dışişleri Bakanlığı'ndan Terör Saldırısı Nedeniyle Londra'ya Başsağlığı Mesajı

Dışişleri Bakanlığı, Londra'da gerçekleştirilen terör saldırısı sebebiyle başsağlığı mesajı yayımladı. Yapılan açıklamada, "Bu zor gününde dayanışma içinde olduğumuz Birleşik Krallık halkına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz." denildi...

Dışişleri Bakanlığı'ndan Terör Saldırısı Nedeniyle Londra'ya Başsağlığı Mesajı

Londra'da gerçekleştirilen terör saldırısı hakkında Dışişleri Bakanlığı'ndan son dakika başsağlığı mesajı yayımlandı. Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden yapılan yazılı açıklamada, İngiltere'nin başkenti Londra'da gerçekleştirilen saldırı nedeniyle iki kişinin hayatını kaybettiği ve yaralıların olduğunun derin üzüntüyle öğrenildiği belirtilerek, saldırının "terörün masum insanları hedefleyen hain ve acımasız yüzünü" bir kez daha ortaya çıkardığı vurgulandı.

"Bu zor gününde, dayanışma içinde olduğumuz dost Birleşik Krallık halkına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Saldırılarda hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına sabır, yaralananlara acil şifa diliyoruz." ifadelerinin kullanıldığı açıklama Dışişleri Bakanlığı tarafından bu sabah saatlerinde yayımlandı.

Londra'da Bıçaklı Saldırıda 2 Kişi Yaşamını Yitirdi

İngiliz Sky News televizyonunun haberine göre Londra Köprüsü'nde bıçaklı bir saldırganın köprüde bulunan bazı kişileri yaraladı. Polisten yapılan açıklamada, kolluk kuvvetlerinin olay yerine intikal ettiği ve burada bir erkeği göz altına aldığı ifade edildi. Londra polisinin bu açıklamasının hemen ardından yaptığı ikinci yazılı açıklamada saldırganın vurularak etkisiz hale getirildiği belirtildi.

BBC'nin hastane kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Londra Köprüsü'nde gerçekleştirilen terör saldırısında yaralananlar arasında bulunan 2 kişi yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Terör saldırısında toplam kaç kişinin yaralandığı ise henüz açıklanmadı. Londra polisi, olayı terör saldırısı olarak kamuoyuna duyururken iktidardaki Muhafazakar Parti ile ana muhalefetteki İşçi Partisi, seçim kampanyalarına ara verdiklerini söyledi.

Teröristin Etkisiz Hale Getirilme Anı Kaydedildi

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, Londra Köprüsü üzerinde çevredekilerin bir kişiye müdahale etmeye çalıştığı, olay yerine gelen polisin uyarılarından sonra bu kişiye iki el ateş ettiği ve vurulan kişinin yerde yattığı görülüyor.

Başbakan Boris Johnson, Twitter hesabından yaptığı açıklamasında Londra Köprüsü'ndeki terör saldırısı hakkında polisin kendisini sürekli bilgilendirdiğini söyleyerek "Polise ve acil servis çalışanlarına hızlı müdahaleleri için teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

3 Haziran 2017 yılında yine Londra Köprüsü üzerinde yaşanan bıçaklı terör saldırısında 3'ü saldırgan 11 kişi yaşamını yitirmişti. İngiliz Hükümeti, bu ay ülkedeki terör tehdit seviyesini ciddi seviyeden 3. basamak olan önemli seviyesine düşürmüştü. Terör tehdit seviyesi 2017 yılında gerçekleştirilen saldırının ardından yükseltilmişti. Hükümetin bu kararının ardından yine aynı yerde terör saldırısının yaşanması akıllarda soru işareti bıraktı.

Londra Polisinden Açıklama

Londra Büyükşehir Polis Teşkilatı, yaptığı yazılı açıklamada saldırganın kimlik bilgileri paylaştı. Saldırganın 28 yaşındaki Usman Khan olduğunu açıklarken saldırıyla ilişkili başka bir kimsenin olmadığı, saldırganın 2012 yılında terör suçundan ceza aldığı ve 2018 yılında tahliye edildiği belirtildi. Öte yandan saldırıda 1 kadın ve 1 erkeğin yaşamını yitirdiği duyuruldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER