Dizel Araç Sahipleri Dikkat! Artık Zorunlu Hale Getirildi

Almanya'da dizel motorlu araçları getirilen zorunlu emisyon testi, İspanya ve İtalya'nın ardından Türkiye'yi de etkisi altına aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kararnamesiyle birlikte dizel araçlara zorunlu emisyon testi kesinleşmiş oldu. İşte detaylar...

Dizel Araç Sahipleri Dikkat! Artık Zorunlu Hale Getirildi

Dizel araç sahiplerini yakından ilgilendiren kararname kabul edildi. Bu kapsamda yeni Çevre Kanunu ile zorunlu egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahiplerine bin 895 lira ceza kesileceği duyuruldu. Ankara'da başlatılan uygulamanın 6 ay içinde Türkiye genelinde hayata geçirilmesine karar verildi. Dünyanın önde gelen alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC'nin Türkiye CEO'su Kadir Örücü konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamasında diğer fosil yakıtlara göre çevreyi 10 kat daha fazla kirlettiği kanıtlanan dizel yakıt hakkında çarpıcı ifadeler kullandı.

"Tarihi Yapılara Bile Zarar Veriyor"

İtalyan yakıt sistemleri üreticisi BRC'nin Türkiye genel yöneticisi Kadir Örücü, dizel yakıt hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Fosil yakıtlar arasında çevreyi diğerlerine göre 10 kat daha fazla kirlettiği kanıtlanan dizel yakıtın yanarken ortaya çıkardığı katı parçacıkların sadece insanların sağlığını tehdit etmekle kalmayıp aynı zamanda tarihi yapılara dahi zarar verdiğine dikkat çeken Kadir Örücü, "LPG'nin ürettiği katı parçacık miktarı dizelden 10 kat, benzinden yüzde 30 daha azdır. BM verilerine göre sera gazı etkisi 0 olarak ölçülüyor" açıklamasında bulundu.

Çevre ve insan sağlığını olumsuz etkileyen dizel yakıt, 2018 yılında Almanya'nın Köln kentinde yasaklandı. Belediye tarafından yeşil bölge adı verilen bölgelere dizel yakı kullanan araçların girişini yasaklayan "dizel yasakları" Köln şehrinde başladıktan sonra sırasıyla Hamburg, Stuttgart, Bonn ve Essen kentlerinde de yürürlüğe girdi. Dizel yakıtların yanışı esnasında ortaya çıkan katı parçacıklar ve azot oksit gazlarının şehirlerde oluşan hava kirliliğinin en büyük etkenlerinden biri olarak gösterildiği aktarıldı.

Dizel Yasakları Yaygınlaşıyor

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan BRC Türkiye CEO'Su Kadir Örücü, "LPG'nin katı parçacıklar (PM) salınımı odun ve kömürden 25-35 defa, dizelden 10 defa, benzinden yüzde 30 daha azdır" ifadelerini kullandı. Almanya'da başlayan dizel yasakları geçtiğimiz yıl İtalya'nın tarihi kenti Milano'da da yürürlüğe girdi. 2020 yılında ise İspanya'nın Madrid ve Barselona şehir merkezlerindeki yeşil bölgelere dizel araçlar ile girilmesi yasaklandı.

İspanya'nın ardından Fransa, Hollanda ve Norveç'in de bu uygulamaya geçmesi bekleniyor. Önümüzdeki yıl sonuna kadar Hindistan, Avustralya, Japonya gibi ülkelerde de kent merkezindeki yeşil bölgelerde dizel araçların kullanılması yasaklanacağı öngörülüyor.

Türkiye'de Dizel Emisyon Testi Devrede

1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla otomatik plaka tanıma sistemi EGEDES aracılığıyla egzoz ölçümü yaptırmayan araçlar kameradan tespit edilecek. Pilot bölge olarak ilk defa Ankara'da başlatılan bu sistemin 6 ay içinde Türkiye genelinde hayata geçmesi bekleniyor. Zorunlu egzoz emisyon ölçümünü yaptırmayan araç sahiplerine bin 895 lira, standart dışındaki emisyona sahip araç sahiplerineyse 3 bin 790 lira idari para cezası kesilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER