Dünya İngilizce Yeterlilik Endeksi Sonuçları Açıklandı! İşte Türkiye’nin Karnesi

Avrupa Birliği’ne girme hesapları yapan Türkiye’nin İngilizce yeterlilik seviyesi yeterli değil. Dünya İngilizce Yeterlilik Endeksi’nin 2019 yılı sonuçlarına göre Türkiye 100 ülke arasında 79. sırada kendine yer bulabildi. Bu durumun nedenleri arasında AB vurgusu dikkat çekti…

Dünya İngilizce Yeterlilik Endeksi Sonuçları Açıklandı! İşte Türkiye’nin Karnesi

Dünya İngilizce Yeterlilik Endeksi’nin 2019 yılı sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Her yıl milyonlarca turist ağırlayan Türkiye, 100 ülke arasında 79. sırada kendine yer buldu. Raporda Türkiye için ayrı bir paragrafa yer verilmesi dikkatlerden kaçmadı. Söz konusu yazıda Türkiye’deki yetişkinlerin İngilizce becerilerinde son 5 yıldır düşüş olduğu vurgulandı. Söz konusu düşüşün nedeni olarak da Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girme hayalinde azalma yaşaması gösterildi.

İşte Türkiye’nin İngilizce Karnesi

Kültür ve yaz turizmi bakımından her yıl milyonlarca turistin akın ettiği Türkiye, Dünya İngilizce Yeterlilik Endeksi 2019 sonuçlarına göre sınıfta kaldı. Education First Dil Okulları’nın düzenlediği 2019 Dünya İngilizce Yeterlilik Endeksi’nde 46.81 puan alabilen Türkiye, endekse dahil edilen 100 ülke içinde 79. sırada kaldı. Bölgelere göre sıralamaya bakıldığında Türkiye 33 Avrupa ülkesi arasında 32. sırada kendine yer bulabildi.

Dünya İngilizce Yeterlilik Endeksi’nde ülkeler İngilizce seviyeleri bakımından “Çok yüksek”, “yüksek”, “ılımlı”, “düşük” ve “çok düşük” olmak üzere 5 farklı kategoriye ayrıldı. Türkiye aldığı puanla “çok düşük” kategorisinde yer alarak sınıfta kaldı. Öte yandan 2018 yılında yine Education First Dil Okulları tarafından düzenlenen Dünya İngilizce Yeterlilik Endeksi’nde ise Türkiye 73. sırada yer alıyordu.

İngilizce Seviyesinde İlk 5 Ülke

Ülkelerdeki yetişkinlerin İngilizce yeterlilik sıralamalarına bakıldığında ilk 5’te sırasıyla Hollanda, İsveç, Norveç, Danimarka ve Singapur bulunuyor. İngilizce Yeterlilik Endeksi’nde 79. sırada yer alan Türkiye’nin bir basamak önünde Sri Lanka, bir basamak arkasında ise 80. sırada Katar bulunuyor. 100 ülke yetişkinlerinin baz alarak oluşturulduğu listenin 100. yani son sırasında yer alan ülke ise, Türkiye’de son dönemde mutabakat anlaşmalarıyla gündeme gelen Libya olarak belirlendi.

AB Hayali Sönüyor, İngilizce Başarısı Düşüyor

Kadınların İngilizce becerilerinin erkeklerden daha yüksek olduğu sonucuna da ulaşılan raporda Türkiye için ayrı bir paragraf açılması dikkatlerden kaçmadı. “Doğu ile Batı buluşmuyor” başlığı ile örnek gösterilen Türkiye’deki yetişkinlerin İngilizce becerilerinin son 5 yıldır düşüşte olduğuna dikkat çekildi. Raporda Türkiye’nin İngilizce becerilerinde düşüş yaşanmasının nedeni olarak AB vurgusu yapıldı.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılma hayalinin azalması ve başka önceliklerinin ortaya çıkması, İngilizce seviyesinde yaşanan düşüşe gerekçe olarak gösterildi. Okullardaki İngilizce eğitimlerinde pratik iletişim becerilerinden ziyade gramer ve çeviri konularında odaklanıldığı vurgulandı. Ayrıca üniversite eğitimlerinden önce öğrencilerin bir yıllık İngilizce hazırlık kursuna ihtiyacı olduğunu, çünkü üniversite idealleri için mevcut İngilizce seviyelerinin çok düşük kaldığı ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER