e Okul Nakil Başvurusu Nasıl, Nereden Yapılır?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Barış Pınarı Harekatı kapsamında teröristlerin saldırı düzenlediği bölgeleri ziyaret etti. Bakan Selçuk, velilerin talebi doğrultusunda nakil başvurusu yapılabileceğini açıkladı. e-Okul nakil başvurusu detayları haberimizde...

e Okul Nakil Başvurusu Nasıl, Nereden Yapılır?

Barış Pınarı Harekatı sırasında PKK/YPG terör gruplarının saldırı düzenlediği ve bu sebeple eğitime bir süreliğine ara verilen ilçeleri ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinden güncel açıklamalarda bulundu. Bakanlık olarak eğitimlerine ara verilen tüm öğrencilerin, bu ara dolayısıyla eksiklerinin giderilmesinde her türlü telafi planlamasını yaptıklarını duyuran MEB Bakanı Ziya Selçuk, bu duyurusunun yanı sıra velilerin talebi doğrultusunda da nakit başvurusu yapabileceklerini açıkladı. Bunun üzerine geçici nakil başvurusu konusunda internet üzerinden yoğun bir araştırma yapıldığı görüldü. Peki e-Okul nakil başvurusu nereden ve nasıl yapılır? İşte velilerin en çok merak ettiği e-okul nakil başvuru işlemlerinin bilinmesi gereken detayları...

Misafir Öğrenci Geçici Nakil Nedeni Seçeneği

"e Okul nakil başvurusu nasıl ve nereden yapılır?" sorusu, veliler tarafından merak konusu haline getirildi. MEB Bakanı Ziya Selçuk, "Eğitime ara verilen okullarımızda öğrencilerimizin telafi eğitimlerine alınması için gerekli planlamalar yapılmıştır. Bizim için eğitimin aksaması söz konusu olamaz. Her şekilde eğitimin devam etmesi için gereken tedbirlerin alınması esastır." açıklamasıyla her tür ve derecedeki eğitim kurumlarında öğrenimine devam eden öğrencilerin başka bir okula velilerin talebi doğrultusunda nakil gitmesinin mümkün olduğunu duyurdu.

Başka bir okula nakit gitmek isteyen öğrencilerin velilerinin talebi doğrultusunda e-okul sisteminde nakil nedenleri arasına ikametgah kontrolü yapılmaksızın eklenen, misafir öğrenci geçici nakil nedeni seçeneği üzerinden kayıtlarını yaptırabilecekler.

e-Okul Nakil Başvurusu

Özellikle Suriye sınır bölgesinde ikamet eden ve çocuklarının eğitimine devam etmesini isteyen ailelerin araştırdığı e-Okul nakil başvurusu nereden ve nasıl yapılır sorusu gündemdeki güncelliğini koruyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, e-Okul sistemi üzerinden nakil başvurusunda bulunacak öğrencilerin ve velilerin bilgisine şu açıklamayı sunmuştur:

"Her tür ve derecedeki eğitim kurumlarındaki öğrencilerimiz başka bir okula velilerimizin talebi doğrultusunda nakil gitmek isterlerse, e-okul sistemimizde nakil nedenleri arasına ikametgah kontrolü yapılmaksızın eklenen, misafir öğrenci geçici nakil nedeni seçeneği üzerinden kayıtları yapabilmekteyiz."

e-Okul nakil başvurusu https://e-okul.meb.gov.tr/ bağlantı adresi üzerinden yapılmaktadır. Burada "Veli Bilgilendirme Sistemi" adı verilen ekranın sağ bölümündeki bilgiler, veliler ya da öğrencinin kendisi tarafından doğru ve eksiksiz olarak doldurulup sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un da şahsen Şanlıurfa Akçakale'de bahsetmiş olduğu şekilde velilerin nakil işlemleri sırasında "Misafir öğrenci geçici nakil nedeni" seçeneğini işaretlemeleri gerekmektedir. Bu şekilde herhangi bir ikametgah doğrulaması olmaksızın veliler, çocuklarını diledikleri okula nakil ettirebilme imkanından yararlanabilecekler. Böylece eğitime ara verilen bölgelerde çocuklar eğitimlerine devam edebilecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER