Eğitim, giyim ve ayakkabıda yükseliş olmaması enflasyona olumlu yansıdı

Enflasyon eylül ayında yüzde 1,35 olan beklentilerin altında aylık yüzde 0,97 arttı. Buna gerekçe olarak giyim, eğitim ve ayakkabıda yükseliş olmaması gösterildi. 

Eğitim, giyim ve ayakkabıda yükseliş olmaması enflasyona olumlu yansıdı

Eylülde yüzde 1,35 seviyesindeki beklentilerin aksine enflasyon yüzde 0,97 arttı ve yıllık enflasyon yüzde 11,75’e indi. Sürprizde eğitim ile giyim ve ayakkabıda yükseliş olmaması etkili oldu.
Enflasyon rakamları açıklandı. Yıllık enflasyon ağustostaki yüzde 11,77 seviyesinden yüzde 11,75’e geriledi. Eylül ayında yüzde 1,35 olan beklentilerin oldukça altında aylık yüzde 0,97 artan enflasyon rakamları sürpriz olarak nitelendirildi. 


Peki bu rakam neyi ifade ediyor? 
Verilere göre gıda fiyatlarında yükseliş sürerken aylık olarak enflasyonu düşüren etken giyim ve ayakkabı ile KDV indirimiyle fiyatların düştüğü eğitim sektöründen geldi. 
Öte yandan döviz kurlarındaki yüksek artışlar ize üretici fiyatlarına yansıdı. Üretici enflasyonu eylülde yüzde 2,65 arttı. Bu rakam yıllık bazda yüzde 14,33 olarak gerçekleşti. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre eylülde gıda fiyatlarındaki artış yüzde 0,66 oldu. Bu zaten tahmin edilen bir orandı. Bu artış manşet enflasyona 0.15 puan yükseltici etki yaptı. 
Gıdada ise farklı bir durum yaşandı. Taze sebze ve meyve ile ekmek fiyatlarındaki değişim enflasyona yansıdı. Ekmek fiyatları bir çok ilde aylık yüzde 2,8 artarken biber, patlıcan yüzde 16 ve 18, taze fasulye, kabak, ve lahananın fiyatı yüzde 9 arttı


Balık fiyatlarında ise yüzde 12,2 düşüş yaşandı. Elmada ise 13,5 düşüş dikkat çekti. Sera ürünlerinin henüz tezgahlara çıkmaması ekim ayında gıda enflasyonunda daha yüksek artış beklentisine neden oldu. 
Pandemi nedeniyle giyim ve ayakkabıda gerileme 
Bu yıl tün dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle giyim ve ayakkabıda talep gerilemesi yaşandı. Her yıl eylül aylarında enflasyonu artırıcı etki yapan giyim ve ayakkabı bu yıl eylülde yüzde 0,03 geriledi. 
Bilindiği gibi giyim ve ayakkabı grubunda 2019 Eylül’de yüzde 2,13, 2018 Eylül’de 3,97 artış yaşanmıştı.

Banka Haberi Finans gündem Son Dakika Haberleri

YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER