Ekrem İmamoğlu: "O Proje İstanbul'a En Büyük İhanet"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 yılında açıkladığı Kanal İstanbul Projesi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte İBB Başkanı İmamoğlu'nun açıklamaları...

Ekrem İmamoğlu: "O Proje İstanbul'a En Büyük İhanet"

Habertürk TV'de Fatih Altaylı'nın moderatörlüğünü yürüttüğü Teke Tek programına konuk olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, siyaset gündemi ve belediyecilik faaliyetleri hakkında dikkat çekilici açıklamalarda bulundu. İBB'nin göreve geldiklerinden bu yana yaptığı faaliyetler hakkında konuşan İmamoğlu, İstanbul'la ilgili projelere de değindi. İBB Başkanı İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 yılında "Çılgın Proje" olarak kamuoyuna duyurduğu ve aynı yıl içinde çalışmalara başlanan Kanal İstanbul Projesi hakkında kendisine yöneltilen sorulara cevap verdi.

"Öncelikler Arasında Değil"

Kanal İstanbul Projesi'ne en başından beri karşı çıktığının altını çizen İmamoğlu, Kanal İstanbul konusunun İstanbul'un önceliklerinden olmadığını belirterek gündemde yer almaması gerektiğini kaydetti. Bununla birlikte projenin gerçekleşmesinin trajik bir durum yaratacağının da bariz olduğuna değinen İBB Başkanı İmamoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Kanal İstanbul demek, 1.5 milyar metre küp toprak hareketi demek. On binlerce hareket, bir ada oluşturuyorsunuz, planları Marmara'ya ada yapmaktı. Burası deprem kuşağı. Deprem kuşağına ada yapmaktan bahsediyorlar. Dubai çölde kurulmuş bir kent. Burası İstanbul. Dünyanın en güzel şehri. Bu şehirle oynamayın. Bu yanlış bir iştir. Heyelan riskinden mi, fay hattından mı, güvensiz ada oluşumundan mı bahsetsem."

"Tüm İhanetleri Üçle Çarp"

Hükümetin "İstanbul'a ihanet ettik." açıklamasını hatırlatan İBB Başkanı, "Tüm ihanetleri bir kenara koy, üçle çarp. İşte Kanal İstanbul. Yapmayın." ifadelerini kullandı. Ekrem İmamoğlu, tüm İstanbullularla bu projenin iptalini konuşmaya hazır olduklarını dile getirirken, bütün uzmanların katılımını sağlayarak konunun masaya yatırılması çağrısında bulundu. Kanal İstanbul Projesi'nin gerçekleşmesi halinde mevcut tarım alanlarının yüzde 13,5'unun ve Sazlıdere Barajı ile Küçükçemece Gölü'nün yok olacağına dikkat çeken İmamoğlu, "Biz yok etmek istemiyoruz. Biz İstanbul'un geleceğini korumak istiyoruz." dedi.

Kanal İstanbul Projesi Nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 yılında "Çılgın Proje" olarak 2011 yılında kamuoyuna duyurduğu Kanal İstanbul Projesi, Küçükçekmece - Sazlıdere - Durusu koridorundan geçecek. Projenin inşaat safhasının yaklaşık 5 yıl, asgari ekonomik ömrünün de 100 yıl olması planlandı. Yaklaşık 45 kilometre uzunluğunda olacak projenin 7 karayolu köprüsü, 2 demiryolu geçişi ve 2 metro geçişi olacak. Kanal İstanbul'un kapladığı toplam alan 26 bin hektar olacak. Yatay mimari usulü ile sadece 4 - 5 katlı binalara izin verilecek alnda 500 bin kişinin yerleşeceği düşünülüyor.

7 yılda tamamlanması planlanan Kanal İstabul Projesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Kanal İstanbul etrafından kurulacak yeni şehri planlamak için 2018 yılında İBB, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzalanmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER