Elazığ ve Muğla’da Artçı Depremler Yürekleri Ağızlara Getirdi

Elazığ ve Muğla'da deprem! Art arda yaşanan artçı depremler Muğla ve Elazığ'da ikamet eden vatandaşları tedirgin etti. Elazığ ve Muğla'da kaç şiddetinde depremler oldu? İşte art arda depremlerin şiddeti...

Elazığ ve Muğla’da Artçı Depremler Yürekleri Ağızlara Getirdi

Elazığ ve Muğla'da vatandaşları tedirgin eden art arda depremler yaşandı. Yüreklerin ağza geldiği ve büyük bir panik havasının hakim olduğu Elazığ ve Muğla'da peş peşe yaşanan depremlerin şiddeti merak konusu oldu. Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli yaşanan deprem kent genelinde hissedildi. Dün akşam saatlerinde yaşanan bu depreme yakın bir zamanda Muğla'nın Dalaman ilçesinde de yaşanan artçı depremle vatandaşlar sarsıntı geçirdi.

Elazığ Sivrice Merkezli 3.9 Şiddetinde Deprem

Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli 3.9 şiddetinde deprem meydana geldi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından (AFAD) alınan bilgilere göre, dün akşam saat 19:34 sıralarında Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkez üssü olduğu belirlenen 3.9 şiddetinde deprem meydana geldi. AFAD'tan alınan en güncel bilgilere göre vatandaşlar arasında büyük bir paniğe neden olan depremin yerin 10.78 kilometre altında olduğu belirtildi.

Sivrice ilçesi merkezli deprem Elazığ'ın kent merkezinde de hissedildi. Vatandaşlar bu depremin ardından meydana gelen küçük şiddetli artçı depremler ile birlikte bir müddet panik yaşadı.

Muğla Dalaman'da 3.2 Büyüklüğünde Deprem

Elazığ'ın yanı sıra Muğla'da da yaşanan deprem paniğe neden oldu. Vatandaşlar arasında tedirginlik yaratan deprem Muğla'nın Dalaman ilçesi açıklarında meydana geldi. Richter ölçeğine göre 3.2 büyüklüğünde olduğu ölçülen deprem kısa süreli tedirginlik yarattı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı'nın merkez üssünü Muğla'nın Dalaman ilçesinin 19.19 kilometre açığı olarak saptadığı 3.2 büyüklüğündeki deprem saat 19.13'te meydana geldi. Sarsıntının yerin 11. 27 kilometre derinliğinde oluştuğu tespit edildi.

Muğla'nın Dalaman ilçesi açıklarında ve Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli meydana gelen depremlerin ardından vatandaşlar tedirginlik yaşadı. Dünyanın en büyük doğal afetleri arasında gösterilen depremlerin meydana gelmesinden sonra aynı bölgede pek çok artçı deprem meydana gelmesi, vatandaşları tedirgin ediyor. Artçı depremler, genellikle büyük çaptaki ana depremden sonra meydana gelen hafif deprem olarak adlandırılmaktadır.

Artçı Deprem Neden Olur?

Artçı depremler ana depremden sonra meydana gelen hafif şiddetteki depremlerdir. Artçı adıyla adlandırılan sarsıntılar ana depremin oluştuğu merkezde gerçekleşmektedir. Ancak ana depreme göre çok daha düşük şiddetli olan bu depremler uzun bir süre devam edebilmektedir. Ölçümlere ve yapılan araştırmalara göre artçı deprem ana depremden sonra 2 ila 3 ay kadar devam edebilmektedir. Genellikle küçük sarsıntılar şeklinde olan artçı depremler giderek şiddetini kaybeder ve seyrekleşir.

Ana deprem sonrasında yerküre katmanlarında meydana gelen değişiklikle birlikte sürtünmeler ve hareketlilik devam etmektedir. Bundan dolayı artçı depremlerin daha düşük şiddette olduğu bilinmektedir. Ana depreme göre daha küçük deprem olan artçı depremleri hafif sarsıntılar olsa da başka yerdeki fayların büyük sarsıntılar oluşturmasına neden olur.

Bankahaberi.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER