Elazığ’da 6,8 Şiddetinde Depremde 20 Kişi Hayatını Kaybetti, 1015 Kişi Yaralandı!

AFAD ve Kandilli Rasathanesi’nden yapılan açıklamalara göre 6,8 büyüklüğündeki depremin Elazığ Sivrice merkezli olduğu kaydedildi. Deprem; Malatya, Adıyaman, Diyarbakır, Osmaniye gibi illerden hissedildi. AFAD ölü ve yararlılar olduğunu açıkladı…

Elazığ’da 6,8 Şiddetinde Depremde 20 Kişi Hayatını Kaybetti, 1015 Kişi Yaralandı!

Elazığ’da 6,8 şiddetinde meydana gelen deprem can kayıplarına yol açtı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi verilerine göre merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan deprem yaklaşık 30 saniye sürdü. Depremin yerin 6,75 kilometre altın gerçekleştiği kaydedildi. Elazığ merkezli deprem, Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır gibi çevre illerde de paniğe neden oldu.

Elazığ ve Malatya’da 20 Kişi Hayatını Kaybetti

Deprem bölgesinden gelen son verilere göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 6,8 büyüklüğündeki depremle sarsılan Elazığ’da yapılan incelemelerde bulunduğu açıklandı. Sağlık Bakanı Koca, yaptığı açıklamayla şiddetli depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 20’ye yükseldiğini duyurdu. Bunun yanı sıra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Malatya’da 221, Elazığ’da ise 551 yaralının olduğunu, 5 ağır yaralının ise durumunun takip edildiğini açıkladı. Deprem bölgesinden kamuoyuna açıklamalarda bulunan Bakan Koca, özellikle Elazığ’ın çeşitli ilçelerinde 30’a yakın göçük altında vatandaşın olduğunu ve 6,8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının artabileceğini ifade etti.

AFAD Yararlı Sayısını Duyurdu

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), dün akşam saatlerinde merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde, Elazığ dışında Malatya başta olmak üzere, Diyarbakır, Adıyaman, Batman, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’da 922 kişinin yaralandığını açıkladı. AFAD’ın yazılı olarak yaptığı açıklamada Sivrice merkezli depremin ardından aynı bölgede 4 ve üzeri büyüklükte 11 artçı sarsıntı meydana geldiği ve bununla birlikte toplam artçı sayısının 184’e çıktığı kaydedildi.

Depremde Elazığ’da 16, Malatya’da 4 olmak üzere 20 vatandaşın hayatını kaybettiği AFAD yetkilileri tarafından duyuruldu. Deprem bölgesinden gelen verilere göre yararlı sayısını da net bir şekilde açıklayan AFAD; Elazığ’da 560, Malatya’da 226, Diyarbakır’da 34, Adıyaman’da 25, Batman’da 6, Kahramanmaraş’ta 37, Şanlıurfa’da 34 olmak üzere toplamda 922 kişinin yaralandığını yaralı sayısının artabileceğini duyurdu.

Arama Kurtarma Ekipleri Harekete Geçti

AFAD ayrıca Malatya Doğanyurt ve Pütürge ile Diyarbakır ve Adıyaman’ın kuzey ilçelerinde yetkililer tarafından düzenlenen arama kurtarma faaliyetlerinin tamamlanarak, acil durumun normale döndüğünü ifade etti. Yapılan açıklamada “39 AFAD il müdürlüğü başta olmak üzere, Jandarma Arama Kurtarma ekipleri ile çeşitli illerin UMKE ve itfaiye ekiplerinden toplam 1097 arama kurtarma personeli ve 219 araç bölgeye sevk edilmiş olup, çalışmalarda ihtiyaç durumlarında destek olarak kullanılmak amacıyla 15 arama kurtarma köpeği bölgeye gönderilmiştir.” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER