Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alırım Hesaplaması!

Her çalışanın hayallerini süsleyen emeklilik, çalışan vatandaşların gündeminden düşmüyor. Emekli olduğunda ne kadar aylık emekli maaşı alacağını merak eden kişiler, internet üzerinden bu konuda araştırma yapmaya devam ediyor. Çalışma hayatını sonlandırdıktan sonra maddi açıdan rahat bir yaşam sürmenin planlarını kuran çalışanlar, şimdiden emekli maaş hesaplaması yapmaya başlıyor. İşte emekli olunca ne kadar maaş alırım sorusunun yanıtı ve emekli maaş hesaplaması...

Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alırım Hesaplaması!
Emekliliğinde maddi açıdan sıkıntı yaşamak istemeyen, emekli maaşının ne kadar olacağını şimdiden hesaplamak isteyen çalışan vatandaşlar, emekli olunca ne kadar maaş alırım sorusuyla bu konuda internet araştırması yapmaya devam ediyor. Emekli maaşı hesaplama yöntemleri ile çalışma hayatına devam ederken, emekli olunduğunda alınacak aylık maaşın tutarını öğrenmek mümkün oluyor.

Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?


Emekli maaşı hesaplama işlemleri, her çalışanın gündemindeki konu başlıklarından biri olarak öne çıkıyor. Emeklilik hayallerine kavuştuğunda maddi açıdan refah ve huzurlu bir hayat sürmek isteyen çalışanlar emekli maaşı hesaplaması yaparak, emekli olmaya hak kazandıklarında ne kadar aylık alacaklarını şimdiden öğrenebilirler. 2019 yılının da sonlarına gelinmesiyle birlikte yoğun ve yorucu geçen bir çalışma yılını daha geride bırakmaya hazırlanan milyonlarca çalışan, emekli olma hayallerine bir adım daha yaklaşmanın heyecanını yaşıyor. Peki emekli maaşı hesaplama işlemleri neye göre yapılıyor?

Emekli maaşınız çalıştığınız süre, ödediğiniz prim miktarı gibi pek çok spesifik kritere göre hesaplanmaktadır. Uzun süre çalışma hayatında yer alan ve bu nedenle SGK'ya yüksek prim ödeyen sigortalılar, prim ödemeleri az olanlara görece daha yüksek tutarda emekli aylığı aldığı bilinmektedir. Yılda ilki ocak, ikincisi de temmuz aylarında olacak şekilde açıklanan enflasyon farkına göre iki kez zamlanan emekli maaşları hak sahibi emekli vatandaşın tercihine göre istediği herhangi bir banka şubesine SGK tarafından yatırılmaktadır.

SSK (4A) Çalışanlarının Emeklilik Maaşı Hesaplaması


Eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A sigorta grubuna bağlı olarak çalışma hayatını sürdüren çalışanlar, Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu emekli aylık hesaplama ekranını kullanarak emekli olduklarında ne kadar maaş alacaklarını kolay bir şekilde hesaplayabilirler. Bunun için https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ bağlantı adresine tıkladıktan sonra açılan sayfada, TC. kimlik numaranızı, SSK sicil numaranızı, Baba adınızı, Nüfusa kayıtlı olduğunuz ili ve son olarak doğum tarihinizi giriniz. Ardından "Sorgula" butonuna tıklayarak emekli maaşı hesaplama işlemini tamamlayabilir, emekli olduğunuzda ne kadar aylık alacağınızı görüntüleyebilirsiniz.

Bağkur (4B) Çalışanlarının Emeklilik Maaşı Hesaplama


Bağkur çalışanları da yukarıdaki bağlantıyı kullanarak açılan sayfada "Kimliğimi Şimdi Doğrula" butonuna tıklayıp, T.C. kimlik numarası ile E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapabilirler. Yönlendirildiğiniz sayfada "Kurumu" bölümünde esnaf ya da tarım çalışanı olduğunuzu belirttikten sonra Sorgula seçeneğine tıklayarak işleminizi tamamlayınız.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2019, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER