Erdoğan ve Putin TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı'nın Açılışını Yaptı

Rusya'dan gelen doğal gazı Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden de Avrupa'ya iletecek TürkAkım doğal gaz boru hattının açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılımıyla İstanbul'da yapıldı. İşte detaylar...

Erdoğan ve Putin TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı'nın Açılışını Yaptı

İstanbul'da Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenle Rusya'nın doğal gazını Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden de Avrupa ülkelerine iletecek TürkAkım doğal gaz boru hattının açılışı yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılımıyla gerçekleştirilen törende ayrıca Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da katıldı.

Vladimir Putin'in TürkAkım Açıklamaları

Rusya'nın Türkiye'ye 30 yıldır doğal gaz ihraç ettiğini belirten Devlet Başkanı Vladimir Putin, TürkAkım açılış törenine katılan herkesin, sadece Türkiye ve Rusya için değil Güney Avrupa ülkeleri için de önemli bir gelişmeye tanık olduğunu vurguladı. "Büyük çaplı ortak projenin gerçekleşmesi Rus-Türk statejik ortaklığının kayda değer somut göstergeler olduğunu gösteriyor." diyen Putin, karşılıklı iş birliğine mani olmaya çalışanlara rağmen bu çalışmanın başarılı bir şekilde devam ettiğini kaydetti.

Geçen yıl Türk ortakların 24 milyar metreküp doğal gaz satın aldıklarına dikkat çeken Putin "Denizin dibinden iki paralel hat döşendi. Her biri 16 milyar metreküp kapasiteye sahip. Boruların uzunluğu 1800 kilometreyi aşıyor." açıklamasında bulundu. Boruların döşenme hızında rekor kırıldığını vurgulayan Putin günde 6 kilometre boru döşendiğini belirterek "Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Türk makamlarına, Türkiye Cumhurbaşkanına teşekkür ederim. Bir siyasi irade gösterdiniz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TürkAkım Açıklamaları

Putin'in ardından konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında  Putin'e teşekkürlerini ileterek başladı. TürkAkım projesinin tarihi nitelikte bir proje olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Dostum Putin ile 1 sene önce bir tören düzenlemiştik. Hattı başarıyla tamamladık, işte şimdi açılışını yapıyoruz." dedi. Proje sayesinde 31.5 milyar doğalgazın 15.75 milyar metreküpü aracı ülke olmadan doğrudan Türkiye'ye ulaşacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapasiteyle 15 milyon hanenin doğal gaz ihtiyacının karşılanacağını belirtti.

"Bugün itibarıyla 81 ilimizin tamamına doğal gaz arzı sunmuş bulunuyoruz. 53 milyon vatandaşımız doğal gazı aktif bir şekilde kullanıyor." ifadelerini kullanan Erdoğan, Rusya Federasyonu'ndan yaklaşık 400 milyar metreküp doğal gaz tedariki sağladıklarını kaydetti. Türkiye ve Rusya olarak bu işbirliği zemini üzerinde yeni başarılara imza atılacağını söyleyen Erdoağn, TANAP ile 16 milyar metreküplük Azerbaycan doğalgazını Türkiye ve Avrupa'nın istifadesine sunduklarını söyledi.

"Türkiye ve Rusya Yol Arkadaşlığı Devam Edecek"

"TürkAkım isminin hak sahibi değerli dostum sayın Putin'dir" ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstiklal harbimizde Rus dostlarımızdan gördüğümüz desteği unutmamız mümkün değildir. Sayın Putin ile çok farklı bir ivme yakaladık. Tıpkı bir Rus atasözünde ifade edildiği gibi 'Akıllı yol arkadaşı yolun yarısı demektir'. Türkiye ve Rusya'nın iki komşu ülke olarak yol arkadaşlığını kararlılıkla sürdüreceğine inanıyorum." açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2020, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER