Erken Emekli Olmak İçin Bunu Kesinlikle Yapmalısınız (4 Formül)

Erken emekli olmanın koşulları nelerdir? Kimler ya da hangi meslekleri icra edenler erken emekli olabilme hakkından yararlanıyor? Erken emekli olmak için çalışanların ne yapması gerekir? Bilindiği üzere ülkemizdeki bazı meslekler için çalışanlara erken emeklilik fırsatı sunulmaktadır. Meslekte icra edilen çalışma koşullarına göre yıpranma unsuru, prim gün sayısını artırırken, işe başlangıç tarihini yani emeklilik yaşını da geriye çekiyor. İşte erken emeklilik için yıpranma hakkı ve çalışanların uygulaması gereken formüller...

Erken Emekli Olmak İçin Bunu Kesinlikle Yapmalısınız (4 Formül)
Halk arasında daha çok yıpranma olarak adlandırılan "Fiili Hizmet Süresi Zammı (FHSZ)" şeklinde kanunda yer alan bu avantaj, çalışılan sürelere belli oranda gün eklenerek ve işe giriş de geriye çekerek çalışanlara erken emekli olma imkanı sağlıyor. Yani yıpranma kapsamındaki bir kişi 1 yılda 12 ay çalışmış olmasına rağmen 15 ay çalışmış gibi kabul ediliyor. Buna ek olarak işe giriş tarihi de 3 ay geri çekiliyor. Bu sayede normal çalışanlara göre hem daha fazla prim elde etme imkanı veriyor hem de yaş şartını geri çektiği için erken emekliliği ortaya çıkartıyor.

Erken Emekli Olmak İçin 4 Formüle Dikkat Edin

Bilindiği üzere emeklilik için belli bir prim ve yaşı doldurmak gerekiyor. Fakat bunu esneten bazı istisnalar da var. Erken emekli olmak isteyenler için 5 ayrı formül bulunuyor. Emeklilik yaşını geri çekmek için uygulanması gereken yöntemler şunlardan oluşuyor:

  1. Kadın Çalışanların Doğum İmkanı


Kadın çalışanların çocukları üzerinden prim kazanma fırsatı bulunuyor. Kadınların 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak 2160 gün yani 6 yıl kazanabilmesi mümkün oluyor. Dolayısıyla yaşı ve yılı dolmuş bir annenin eğer 3 çocuğu bulunuyorsa 6 yıl erken emekli olabiliyor. Bu noktada kanunda belirtilen tek şart enin borçlanacağı çocuklarının sigortalı olunan tarihten sonra dünyaya gelmiş olması hususuna dikkat edilmesi gerekiyor.

  1. Askerlik Yaşı Azaltıyor


Erkek çalışanlarda ise askerlik süreleri sigortalı sayılarak hem yaşın geriye çekilmesini hem de prim kazanılması imkanını barındırıyor. Sigortalı çalışanların askerlikte geçen sürelerinin tamamını ya da bir kısmını para ödeyerek emeklilik hesaplarına saydırmaları avantajı bulunuyor. Kanuna göre sigortalı olmadan önce yapılan askerlik için borçlanılması, sigorta giriş tarihi borçlandığı gün kadar geriye gidiyor. Böylece 1 yıl askerlik borçlanan en az 1 yaş önce emekli olabiliyor.

  1. Malullük ve Engelli Durumu


Malulen emeklilikte sigortalı olduktan sonra ortaya çıkan rahatsızlıklar geçerli kabul ediliyor. Çalışma hayatına devam ederken iş gücünün en az %60'ını kaybedenler sağlık raporu alarak bu haktan yararlanabiliyor. Engelli çalışanlar ise en az yüzde 40 engellilik ile vergi indirimi aldıklarında yaş şartına bakılmadan 15 yıl 3 bin 600 günden başlayarak işe giriş tarihlerine göre 18 yıl 4680 güne kadar süreyle emekli olabiliyor.

  1. 10 Yılda Maaş


Kanunda kısmi emeklilik olarak geçen bu sisteme göre 15 yıl ve 3600 günü dolduranlar daha fazla çalışmadan emekli olabiliyor. Bu sistemde yaş şartı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60'tan başlıyor.
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER