Fatih'te Siyanür ile Yaşamına Son Veren 4 Kardeşin Ölümünde Sır Perdesi Aralanıyor

Fatih'te kapısında "Dikkat siyanür var, polisi arayın." yazılı not olan bir evde 4 kardeş ölü bulundu. Kapıda zorlamama olmaması ve not yapıştırılması toplu intihara işaret ederken sır perdesi de aralanmaya başladı...

Fatih'te Siyanür ile Yaşamına Son Veren 4 Kardeşin Ölümünde Sır Perdesi Aralanıyor

Fatih'te 4 kardeşin siyanür kullanarak ölümün konuşulmaya devam ediliyor. Yapılan ilk adli incelemelerde dört kardeşin siyanürle intihar ettiği üzerinde duruluyor. Ancak yeni bulgularla birlikte kardeşlerden Oya Yetişkin'in diğerlerinden daha sonra öldüğü belirlendi. Bu sebeple önce kardeşlerine meyve suyu içinde siyanür verdiği daha sonra da kendisinin içtiği şüphesi üzerinde duruluyor. Uzman psikiyatr - doktor Ayhan Akcan, söz konusu olayın toplu intihar olamayacağını ifade etti. Psikiyatr Şeref Özer ise toplu intihar şüphesi üzerinde durulabileceğini ancak bu kişileri muayene etmeden bunu söylemenin varsayımda kalacağını söyledi. İşte Türkiye'nin gündemine oturan, tüyleri dike diken vaka ile ilgili uzman doktorların yorumları...

Türkiye'de Toplu İntiharlar Olmaz

Fatih'te bir evde yaşayan 4 kardeşin canına kıymasıyla sonuçlanan vakayı değerlendiren Uzman psikiyatr - doktor Ayhan Akcan, Türkiye'de toplu intiharlar olamayacağını ancak cinnet geçirmelerin mümkün olduğunu söyledi. Toplu ölümlerde ilk olarak intihar etmek isteyenin ruhsal durumunun bozulacağını ve en yaygın ruhsal hastalığın depresyon olduğunu kaydeden Akcan, "İntihar kendine yönelen bir öfkedir. Bu öfke çok çabuk diğer insanlara da yönelebilir. Aynı evde yaşadığı kişiler, yakınları veya çocuğu, eşi annesi gibi." dedi.

Bu sebeple tüyleri diken diken eden olayın taklit intiharlara yol açabileceğine dair kaygılı olduğunu da sözlerine ekleyen Uzman Dr. Akcan, söz konusu vakada ortak karar almanın mümkün olmadığını ifade ederek şunları söyledi: "Burada akıl sağlığı sorunu ya da başka cinayet söz konusu olabilir. Siyanür temin et, toplu karar ver, uygula. İntihar sonrasını da kontrol eden 'burada siyanür vardır' ikazı bırak... Bu mümkün değildir. Ancak hepsi akli denge problemi veya bir misyona bağlıysa belki... Ama bence böyle değil. İnsanlar çaresiz ve çözüm yolu bulamıyorlar. Bu duygu içinde olan milyonlarca kişi vardır. Korkarım taklit intiharlar olmasın!"

"Kardeşler Yaşamayı Bir Yük Olarak Görmüş Olabilirler"

Uzman psikiyatr doktor Şeref Özer ise Fatih'te bir evde beraber yaşayan ve maddi durumları kötü olduğu bilinen 4 kardeşin yaşamı bir yük ve ölümü de bir kurtuluş olarak görebileceğini ifade ederek toplu intihar tespitinin yapılabilmesi için bu kişilerini ilk olarak muayene edilmiş olması gerektiğine dikkat çekti.

Uzman Dr. Özer, "Varsayımsal olarak dört kişinin birden karar verip böyle bir şey yapmaları çok kolay bir şey değil. Ancak bu ciddi bir depresyon işareti olabilir." diyerek uzun zamandır maddi yoksulluk çeken kardeşlerin geçimini sağlayan kişinin maaşına haciz gelmesi ile birlikte hepsinde ciddi depresyon olabilme ihtimalini güçlendirdiğini ancak kesin olarak bu şekilde ifade vermenin mümkün olmadığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER