Fiat ve Peugeot Birleşmesi Türkiye'de Otomobil Satışlarını Nasıl Etkiler?

Fiat'ın içinde bulunduğu FCA ile Peugeot'un yer aldığı PSA otomotiv grupları birleşme anlaşmasını imzaladı. Dünyanın en büyük dördüncü otomotiv oluşumu olan bu birleşmenin meyveleri Türk otomotiv endüstrisini nasıl etkileyecek?

Fiat ve Peugeot Birleşmesi Türkiye'de Otomobil Satışlarını Nasıl Etkiler?

Ülkemizde Peugeot, Citroen, DS ve Opel Vauxhall markalarını temsil eden PSA Grubu ile yine Türkiye'de Fiat, Chrysler, Jeep, Maserati, Ferrari ve Alfa Romeo'yu temsil edef FCA Grubu, yüzde 50 - yüzde 50 olacak şekilde birleşme anlaşmasını imzaladı. Bu birleşmeye kadar PSA Grubu içinde sadece Opel'in Türkiye'de bir fabrikası bulunuyordu fakat bu fabrika da son yıllarda aktifliğini yitirmişti. Bu birleşme öncesinde de Fiat, Tofaş olarak Türkiye'de hem ticari hem de binek otomobil üretimini gerçekleştirmeye devam ediyordu.

Bursa'daki Fabrikadan Yılda 450 Bin Araç Çıkıyor

FCA Grubu'nun yani Fiat'ın Bursa'da bulunan fabrikasında yılda 450 bin adet araç banttan indirilip satışa sunuluyor. Tofaş, bu fabrikasında Minicargo projesi kapsamında Fiat, Citroen, Peugeot markalarına ve Yeni Doblo projesi kapsamındaysa Fiat, Opel, Vauxhall ve RAM markalarına üretim yapmaya devam ediyor.

Öte yandan günümüzde Türkiye'de en çok satılan ve tercih edilen otomobili olarak öne çıkan Egea'nın sedan, hatchback ve station wagon kasalı tüm modelleri de Bursa fabrikasında üretilip aralarında Avrupa ülkelerinin de bulunduğu 47 farklı ülkeye ihraç ediliyor. Tofaş fabrikasında ticari araç sınıfında yalnızca Fiorino ve Doblo modelleri üretiliyor.

Türkiye'de rakamlar bu şekildeyken dünyanın en çok araç üreten grubu Volkswagen AG ise geçtiğimiz yıl toplam araç satış adedi 11 milyon rakamına ulaşarak liderliğini sürdürdü. Alman devini takip eden Totoya ise toplamda 10 milyonun üzerinde satış yapmasıyla dünyada otomotiv üretiminde ikinci sırada yer alıyor.

Türkiye Pazarının Lideri FCA ve PSA Birleşmesi Olacak

FCA ve PSA gruplarının birleşmesi Türkiye otomotiv pazarında yeni ve daha güçlü bir lider doğuracak. Ülkemizde 2019 Kasım ayına kadarki otomobil satış rakamlarına bakıldığında 57 bin 855 adetle Fiat'ın lider olduğu görülüyor. Bu duruma bir de PSA'nın sektördeki rekabetçi markaları eklendiğinde zirvenin tek sahibi FCA ve PSA grupları oluyor.

Güncel satış rakamlarına göre Peugeot 23 bin 736, Citroen 9 bin 492, Opel 14 bin 821 ve DS 186 adet araç satışı yapıyor. FCA Grubunun Türkiye'de satışa sunulan tüm markalarının 2019 yılı Kasım ayına kadar satılan araç sayısı 59 bin 729 adet iken PSA'nın tüm markalarının satış adetleri toplamı ise 48 bin 234 adet olduğu görülüyor.

Dünyanın en çok araç satan grubu Volkswagen AG ise ülkemize 68 bin 85 adet araç satış rakamlarına ulaşıyor. PSA ve FCA'nın Türkiye'de toplam satış adedi 107 bin 936 olarak kayıtlara yansıyor. Bu durum dikkate alındığı zaman PSA ile gerçekleşen birleşmeyle birlikte Bursa’daki fabrika yeni model otomobil üretimiyle gündeme gelebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER