Fırat'ın Doğusuna Harekat Başladı

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna düzenlenecek harekata ilişkin bilgilendirme mesajında “Her türlü askeri hazırlık yapıldı. Zamana ve kapsama Türkiye karar verir. Amaç bölgeyi terörden temizlemek” ifadelerine yer verdi.

Fırat'ın Doğusuna Harekat Başladı
Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat, İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Fırat’ın doğusuna düzenlenecek harekata ilişkin bilgilendirme mesajında “Her türlü askeri hazırlık yapıldı. Zamana ve kapsama Türkiye karar verir. Amaç bölgeyi terörden temizlemek” ifadelerini kullandığını aktardı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasındaki görüşmeler yaklaşık 2 ay önce başlamıştı. TSK, ABD ile görüşmeler yapılmadan önce Fırat'ın doğusuna operasyon yapmayı zaten planlıyordu. ABD'nin birlikte çalışalım teklifi üzerine Türkiye ile ABD kara ve hava devriyeleri düzenledi.

ABD, Fırat'ın doğusunda Türkiye'ye verdiği sözleri yerine getirmemesi üzerine Türkiye operasyon için düğmeye bastı. Sınır hattında operasyon için geri sayım sürüyor.

Telabyad'da YPG/PKK terör örgütünün Araplara baskı ve zulmü devam ediyor. Telabyad'ın nüfusunun yüzde 90'ı Araplardan oluşuyordu. Terör örgütü bölgenin demografik yapısıyla oynamasıyla bugün bölgedeki nüfusun yüzde 70'i Kürtlerden oluşuyor. Teröristlerin işgal ettiği bölge 5 yılı aşkın süredir örgütün en büyük sözde karargahı konumunda.

ABD sözünü tutmadı


Terör örgütü YPG/PYD'nin sınırımızın çok yakın noktalarında onlarca sözde karargahı, karakolu ve sözde gözetleme noktaları bulunuyor. ABD Türkiye ile görüşme yaparken Fırat'ın doğusunda güvenli bölge oluşturma sözü verirken bu noktaları imha etme sözü vermişti. Fakat ABD sadece bir kaç yerde tünellerin üzerini kapatmakla yetindi.

Bunun yanı sıra teröristler Türkiye sınırına çok yakın bölgelerde bulunan sözde gözetleme noktaları ile akşam saatlerinde Türkiye tarafını gözetlemeye devam ediyor.

İşte ABD'nin söz vererek imha etmediği bu noktaları Türk Silahlı Kuvvetlerine ait Obüsler operasyonun başlamasıyla birlikte yerle bir edecek.

ABD askerleri bölgeden çekilmeye başladı


Olası operasyonda 30 kilometre bir derinlik söz konusu olacak bu derinlikte ABD'nin 13 üssü bulunuyor. ABD'nin sabah saatlerinden itibaren bu üs bölgelerinden çekilmeye başladığı öğrenildi.

ABD askerlerinin çekilme işleminin tamamlanmasının ardından Mehmetçiğin Fırat'ın doğusuna operasyon başlatması bekleniyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri yoğun şekilde sınıra takviye sevkiyat yapıyor.

Komandolar sınırda


Operasyonun ağırlı olarak Telabyad ve Resulayn arasındaki bölgeler olması bekleniyor. Füze rampaları, obüsler, tanklar ve özellikle Fırat Kalkanı Harekatı'nda terör örgütü DEAŞ'a, Zeytin Dalı Harekatı'nda da terör örgütü YPG/PYD'ye ağır darbe indiren o deneyimli komando birlikleri de Suriye sınır hattında bir çok noktaya yerleştirildi.

30 kilometrelik derinliğe kadar terörist temizliği yapılacak


Türkiye'nin hedefi Fırat'ın doğu kıyısından başlayarak Irak'a kadar uzanan 460 kilometrelik sınır hattında 30 kilometrelik derinlik. Yani yaklaşık 14 bin kilometrekarelik bir alan teröristlerden temizlenmiş olacak.


Kaynak: TRT Haber

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER