Fırat'ın Doğusuna Operasyon Başladı ve Dolar Yükselişe Geçti

Fırat'ın doğusuna yapılan harekat sonrası dolarda gözle görülür artışlar gözlendi. İç piyasalarda 5,75 kuruştan alıcı bulan dolar, gelen haberlerin kritikliğine göre yön almaya devam ediyor.

Fırat'ın Doğusuna Operasyon Başladı ve Dolar Yükselişe Geçti
Dolar kuru haftaya ABD ile Türkiye ilişkileri ve Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulmasına yönelik uzun zamandır gündemde olan Fırat'ın doğusuna askeri operasyona dair sıcak haber akışıyla hareketli başlıyor.

Geçen hafta beklentilerden daha düşük gelen ve tek hanelere inen enflasyon sonrasında faiz indiriminin de beklentileri aşabileceği kaygısıyla yukarı yönlü hareket etmeye başlayan dolar/TL, ABD'nin açıklaması ve jeopolitik risklerle bu haftaya da yukarı yönlü başlıyor.

Cuma günü 5.70 altında kapanan dolar kuru, 7 Ekim gününe 5.74 üzerinde başladı. Euro 6.29 civarında dalgalanırken altın tarafında hafif yükseliş var.

Fed Başkanı Powell'ın konuşması

Küresel piyasaların gündeminde ise bu hafta Fed cephesindeki gelişmeler ön planda. Fed Başkanı Jerome Powell önce bu akşam, ardından da yarım akşam bir konuşma yapacak. Powell'ın, ekim ayı sonundaki Fed toplantısı öncesindeki açıklamalarından çıkacak faiz ve mali politika kararlarıyla ilgili ipuçları aranacak.

Enflasyon verileri

Perşembe günü ise önceki toplantının tutanakları yayınlanacak. ABD enflasyon verileri de piyasalar için haftanın en önemli verilerinden. Avrupa'da ise kıtanın en büyük ekonomisi, olan Almanya'nın fabrika siparişleri ve sanayi üretimi verileri öne çıkıyor.
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER