Genelkurmay 26. Başkanı İlker Başbuğ’dan Önemli Açıklamalar

Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, katıldığı televizyon programında Türkiye’nin askeri gündeminde yer alan meseleleri değerlendi. Başbuğ, Rusya’nın Türkiye’yi NATO’dan çıkarmayı amaçladığını kaydetti. İşte detaylar…

Genelkurmay 26. Başkanı İlker Başbuğ’dan Önemli Açıklamalar

Genelkurmay 26. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ katıldığı televizyon programında, çok önemli açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul projesine de değinen Başbuğ, “Kanal İstanbul projesi hayata geçerse, Montrö Boğazlar Sözleşmesi dışında ayrı bir durum yaratıyor. Montrö’nün son iki maddesi sözleşmeyi riske ediyor. 28. maddesi Montrö’nün tamamen ortadan kaldırılması ve durdurulmasıyla ilgili.” açıklamasında bulunarak uluslararası hukuk kurallarına göre Kanal İstanbul’un inşa edilmesiyle bu koşullarda bir değişiklik yaratıldığını kaydetti.

Koşullarda bir değişiklik gerçekleşmesi halinde sözleşmenin taraflarının Montrö anlaşmasına sın verme ya da uygulamayı durdurma hakkına sahip olduğuna dikkat çeken emekli Orgeneral İlker Başbuğ, “Kanal İstanbul’un koşullarda değişiklik yarattığını söyleyecekler. O zaman Montrö’yü kaldıralım, yeni sistem kuralım diyecekler. Yeni bir konferansla daha kötüsü de ortaya çıkabilir. Çünkü koşullarda önemli bir değişiklik oluyor.” dedi.

Rusya’nın Hedefi Türkiye’nin NATO’dan Çıkması

Rusya’nın askeri stratejisinde Türkiye’yi NATO başta olmak üzere ABD ve Batı dünyasından koparmak olduğunu öne süren emekli Orgeneral İlker Başbuğ, bu hedefin gerçekleşmesi için bazı planlamaların yapıldığını söyledi. Libya olayının Rusya açısından stratejik bir olay olarak görülmediğini ifade eden Bağbuğ, “Rusya'nın Libya konusunda Türkiye'yi karşısına alacağını zannetmiyorum. Bana göre Rusya'nın hedefi Batı'dan, ABD'den, NATO'dan koparmak. Bu konuda başta Rusya olmak üzere Fransa ile sıkı işbirliği yapılmasından yanayım.” açıklamasında bulundu.

Bu sayede Rusya’nın stratejik hedeflerinin Türkiye açısından doğuracağı risklerin asgari seviyeye çekilmiş olacağına vurgu yapan Başbuğ, “Ortada bir oyun var ve nasıl biteceği de belli değil.” şeklinde konuştu.

Libya Mutabakatı Hakkında Önemli Açıklamalar

Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Libya ile varılan mutabakatlar hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Libya’nın talep etmesi halinde eğitim ve danışmanlık hizmeti verileceği hususunun çok önemli konulardan biri olduğuna dikkat çeken Başbuğ bu maddenin muharip bir gücün kullanılmasını içermediğini belirterek “Muharip kuvvet Libya Ulusal Ordusu ile çatışsın diye bir şey söz konusu değil. Diğer iki konu da Libya'nın talebine bağlı. Üçüncüsü yine Libya talep ederse eğitim vermek üzere danışman vesaire göndereceksiniz. Bu muhtıra Meclis'te Dışişleri Komisyonu'nda görünüştü. Oradaki tutanağı birkaç kez dikkatle okudum. Muharip kuvvet gitmesi söz konusu gözükmüyor.” açıklamasında bulundu.

“Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Hak ve Menfaatleri Var”

Libya ile 27 Kasım tarihinde varılan mutabakat hakkındaki görüşlerine daha önceden 11 Aralık’taki konuşmasında değindiğini ifade eden emekli Orgeneral İlker Başbuğ, “Doğu Akdeniz'deki sorunu söylemek lazım. Bir noktada Libya ile ilgili gelişmeler Doğu Akdeniz'deki sorunun en batı sınırıyla ilgili bir olayla karşı karşıyayız. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de hak ve menfaatleri var. Bu hakkı uluslararası sözleşmelerden alıyor.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2019, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER