Google Krizi Milli Mesele Haline Geldi

Türkiye'nin gündeminde yer etmeye devam eden Google ile Rekabet Kurumu arasındaki krizde gelişmeler var mı? Kurum, 5 Şubat 2020 tarihinde Google'dan sözlü savunma istedi. Google 93 milyon TL'lik cezayı ödememeye diretiyor. İşte detaylar...

Google Krizi Milli Mesele Haline Geldi

Son bir haftadır ülke gündemindeki önemli konulardan biri de Rekabet Kurumu ile Google arasında yaşanan anlaşmazlık olarak öne çıkıyor. Rusya merkezli arama motoru Yandex'in başvurusu üzerine Rekabet Kurumu, piyasa koşullarında haksızlık yaptığı gerekçesi ile Google'a 93 milyon TL tutarında ceza kesmişti. Cezayı ödemeyeceğini beyan eden Google rest çekmiş, 12 Aralık 2019 tarihinden itibaren Türkiye'de satışa çıkacak Android işletim sistemli akıllı telefonlar için Google uygulamalarına lisans vermeyeceğini duyurmuştu. Bunun üzerine Rekabet Kurumu'ndan geri adım gelmedi ve yapılan açıklamada Google'ın yükümlülüklerini yerine getirmesi uyarısında bulundu.

Uyuşmazlık Milli Krize Dönüşüyor

Gelinen son noktada Rekabet Kurumu piyasa koşullarında Google'ın haksızlık yaptığı ve Yandex gibi diğer arama motorlarının hizmetleri karşısında kendisine yasal olmayan yollardan avantaj sağladığı gerekçesiyle geri adım atmayarak Google'ın cezayı ödemesi ve piyasa koşullarına uygun hareket etmesini istiyor. Bunun üzerine Google da Türkiye'deki iş ortaklarına mektup göndererek, Android akıllı telefonlarda kullanılan tüm Google uygulamalarına lisans desteğini keseceğini duyurup, bu firmalardan Rekabet Kurumu'na baskıda bulunmalarını istiyor.

Google 5 Şubat'ta Savunmasını Verecek

Her iki taraf da geri adım atma konusunda ayak diretirken konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Rekabet Kurumu, milli bir krize dönüşen uyuşmazlık hakkında Google'dan sözlü savunma talep etti. Bunun üzerine Google yetkilileri, 5 Şubat 2020 tarihinde saat 10.00'da Kurum binasına gelerek konuyla ilgili savunmalarını yapacak.

Karşılıklı restleşmeler devam ederken Google'ın aldığı karar kimleri etkileyecek? Bu yasağın önümüzdeki dönemde ülkemizde satışa çıkacak olan hem yerli hem de yabancı üreticilerin Android işletim sistemli modellerini kapsıyor. Mevcut durumda satılmaya devam eden Android bazlı akıllı telefonlar ise yasaktan etkilenmeyecek. Ancak Google'ın bu kararı sonrasında Türkiye'ye giriş yapan ve piyasaya sürülen Android akıllı telefonlar bu yasak kapsamında yer alacak. Öte yandan eski telefonların da Android güncellemesi almayabileceği düşünülüyor.

Yıllık 3 Milyar TL Kazanıyor

Amerikan teknoloji devi Google, Türkiye'de yıllık 3 milyar lira kazanç sağlıyor. Şirketim bu kazancının yanında 93 milyon liralık bir ceza için Türkiye'ye rest çekmesinin ticari kaygılarla sınırlı olmadığını gösterdiği söyleniyor. Gelinen aşamada Google hala arama motoru olarak faaliyetlerini devam ettiriyor. Eğer Türkiye geri adım atmazsa Google'ın önünde cezayı ödemekten başka bir seçenek kalmayacak. Ayrıca Türkiye Rekabet Kurumu'nun talep ettiği değişiklileri de yapmak zorunda kalacak. Ancak madalyonun öteki yüzü ise Google'ın Türkiye pazarından tamamen çekilmesini gösteriyor. Bu durumun da pek çok sektörde ciddi bir kaosun yaşanmasına neden olabileceği ifade ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER