Google Türkiye’deki Android Telefonlara Lisans Vermeyeceğini Açıkladı

Rekabet Kurumu’nun yaptırım kararına Google’dan yanıt gecikmedi. Kurumun Google hakkında haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle ceza kesmesinin ardından Google, Türkiye’de satılan Android telefonlara lisans vermeyeceğini açıkladı! İşte detaylar…

Google Türkiye’deki Android Telefonlara Lisans Vermeyeceğini Açıkladı

Amerikan yazılım devi Google hakkında Rekabet Kurumu’nun ceza kesmesi krize yol açtı. Google’ın Türkiye’de haksız rekabete yol açtığı gerekçesi ile kestiği cezanın ardından Google iş ortaklarına mektup gönderdir. Google’ın bu mektubunda, söz konusu cezanın geri çekilmemesi durumunda Türkiye’de piyasaya sürülecek Android telefonlara kendi programlarını kullanabilmeleri için lisans vermeyeceği iddiası yer aldı.

Google Hakkında Yaptırım Kararı

Rekabet Kurulu, piyasalarda rekabete aykırı davranması sebebiyle Google’a bildirilen yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediğini görüşerek Amerikan devi hakkında 7 Aralık tarihinde yaptırım kararı almıştı. Kurul, Google’ın 19 Eylül 2018 tarihinde hakkında getirilen yükümlülükler çerçevesinde firmalarla yaptığı sözleşmemelerde yerine getirmesi gereken değişiklikleri gerçekleştirmediği sonucuna vardı.

Hazırlanan raporlar doğrultusunda gerçekleştirilen inceleme ve değerlendirmeler akabinde, Android cihaz üreticileri ile yapılan mobil uygulama dağıtım sözleşmelerinde yer alan Google arama motorunun ana ekranda konumlandırılması, Google Webview ile gelir paylaşım sözleşmelerinde yer verilen ve Google arama motorunun cihazlarda münhasıran yüklenmesini temin eden hükümler yoluyla, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 6. maddesinin ihlal edildiğini saptadı.

Google’ın yeni uygulamaya başladığı sistemde, telefonlarda yüklü bulunmak isteyecek Google’ın rakibi arama motoru firmaların, cihaz üreticilerine yalnız kendi arama parçacıklarının yüklenmesine ilişkin bir gelir taahhüt etmek durumunda kalacaklarını belirledi. Google’ın bu sisteminin tüketicileri, rakip ürünleri tercih etmemeye zorlayacağı kararlaştırıldı.

Günlük 1.5 Milyon Liralık Ceza

Rekabet Kurulu’nun raporlar doğrultusunda aldığı kararlarının ardından Google’a yaptırım uygulanması gerekti. Bu sebeplerle Google’a Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun’un 17. maddesi uyarınca 7 Aralık 2019 tarihinden itibaren şirketin yükümlülüklerini yerine getireceği tarihe kadar 2018 yılı Türkiye cirosunun onbinde 5’i oranında günlük süreli idarei para cezası verildi. Geçtiğimiz senenin cirosu baz alınarak hesaplama yapıldığında Amerikan devinin günlük 1.5 milyon Türk Lirası ceza ödeyecek.

Lisans Durdurma ve Piyasadan Çekilme Kararı

Rekabet Kurulu’nun bu kararının ardından Türkiye’deki iş ortaklarına mektup gönderen Google, telefon üreticisi firmalar ve akıllı telefon satışı yapan GSM operatörlerine aldığı kararı bildirdi. Google, 12 Aralık itibarıyla Türkiye’de satışı yapılan tüm Androin işlemcili akıllı telefonlardaki kendilerine ait programların lisansını iptal ettiğini, bu tarihten sonra piyasaya girecek Android sistemli telefonlara Google programları için lisans verilmeyeceğini ve uygulamaların yeni sürümlerinin kullanılamayacağını duyurdu.

Google’ın bu kararıyla birlikte müşteriler, Türkiye’de satılan Android işletim sistemli akıllı telefonlarda Google Search, Google Play, YouTube, Gmail ve diğer Google uygulamalarını lisanslı olarak kullanamayacak. Eğer Rekabet Kurulu’nun kararında geri adım atmaması halinde Google, Türkiye piyasasından kesin olarak çıkma kararı da alabilir. Uygulamaların Android telefonlarda kullanılmasına izin verilmezse, Türkiye'deki GSM firmaları mobil servis abonelerinde büyük gelir kaybı da yaşayabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER