GSS ve BAĞ-KUR Prim Borçlular Dikkat! Bakan Selçuk Açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bakanlığın internet sitesi üzerinden yazılı açıklama yaptı. Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve Bağ-kur prim borcu olanların bu yıl sonuna kadar hastanelerden sağlık hizmeti almaya devam edeceğini duyurdu...

GSS ve BAĞ-KUR Prim Borçlular Dikkat! Bakan Selçuk Açıkladı

Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden yazılı açıklama yayınlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, söz konusu kararın bugün itibarıyla Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe gireceğini hatırlattı. GSS ve Bağkur prim borcu olan vatandaşları yakından ilgilendiren karara göre borçlu vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edeceği belirtildi.

Bakan Selçuk'tan GSS Açıklaması

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sisteminin 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girdiğini anımsatan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye'de çalışması sebebiyle sigortalı olanlar ve sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiler hariç, herhangi bir şekilde sağlık hizmeti alamayanlara 88,29 TL prim ödemeleri şartıyla sağlık hizmeti verildiğini ifade etti. "Bu miktarı ödeyemeyecek durumda olanlara ise gelir testi yaptırmaları şartıyla devlet tarafından ücretsiz sağlık hizmeti verilmektedir." diyen Bakan Selçuk, prim borcu olan vatandaşların azalmasının GSS siteminin ne kadar işlevsel olduğunu ortaya koyduğuna dikkat çekti.

"Bir yandan Genel Sağlık Sigortası primini ödeyen vatandaşımızın sayısı artarken, diğer yandan primsiz sağlık hizmeti alma talebinde bulunan vatandaşımızın sayısı azalmaktadır." açıklamasında bulunan Bakan Selçuk, GSS borcu olanları yakından ilgilendiren kararın Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdiğini kaydetti.

31 Aralık 2020 Son Tarih

Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) 60 günden fazla prim borcu bulunan Bağ-kurlu vatandaşların ve Genel Sağlık Sigortası borçlularının sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi Resmi Gazete'de yayımlanan kararla bir kez daha uzatıldı. Cumhurbaşkanı Kararnamesi doğrultusunda prim borcu bulunanlar 31 Aralık 2020 tarihine kadar sağlık hizmetinden yararlanabilecekler.

Borcundan dolayı sağlık hizmeti alamayan vatandaşlar ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler, Sağlık Bakanlığı'na bağlı olan hastaneler ile devlet üniversitelerinin hastanelerinde sağlık hizmeti alabilecekler. SGK'ya 60 günden fazla prim borcu bulunan Bağkur'lular ve GSS'liler bu karara göre özel hastaneler ile özel üniversitelere ait hastanelerden sağlık hizmeti alamayacaklar.

2020 Yılında Aylık Prim 88.29 TL

2019 yılında 76.75 TL olan aylık GSS primi, 2020 yılında 88.29 TL seviyesine çıkarıldı. Çalışmasından dolayı sigortalılığı bulunmayan veya emekli aylığı almayan vatandaşlar için GSS hususunda iki farklı seçenek bulunuyor. Ödeme gücü olanlar ve maddi durumu yeterli olan vatandaşlar, aylık GSS primini ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilme hakkına sahip oluyor. Öte yandan ödeme gücü olmayanlar ise bağlı bulundukları ilçelerdeki sosyal yardımlaşma vakıflarına başvuruda bulunarak gelir testi yaptırdıktan sonra hane içinde fert başına gelir, asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa GSS primini devlet karşılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER