Halkbank'tan ABD'nin Hazırladığı İddianameye Cevap

Halkbank, "Bankamızın, ABD'nin birincil ve ikincil yaptırımlarını ihmal etmediği belgelendi." açıklamasıyla ABD'de Halkbank hakkında hazırlanan iddianameye yanıt verdi. İşte bankadan yapılan resmi açıklamanın detayları...

Halkbank'tan ABD'nin Hazırladığı İddianameye Cevap

Amerika Birleşik Devletleri'nde Halkbank hakkında hazırlanan iddianamede, "dolandırıcılık", "İran'a yönelik yaptırımların delinmesi" ve "kara para aklama" suçlamaları öne çıktı. ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla birlikte haber ajanslarına düşen gelişmede, Halkbank'ın mevcut durumda devam eden davasına ABD Bölge Mahkemesi Hakimi Richard M. Berman'ın bakacağı belirtildi. Halkbank'a yönelik hazırlanan iddianamede dikkat çekici ifadeler yer alıyor.

ABD New York Güney Bölge Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Türk hükümet yetkilileri, bankanın eylemlerini desteklediği ve koruduğu iddialarıyla, milyonlarca dolar rüşvet aldıkları yönünde suçlanıyor. Bu suçlamalara yönelik yapılan kamuoyu açıklamasında "Halkbank’ın üst yönetimi yüksek düzeyli Türk hükümeti yetkilileri tarafından desteklendi ve korundu” ifadelerinin kullanılması dikkatleri çekti. Öte yandan Halkbank hakkındaki iddianamede Halkbank'ın İran hükümetine milyarlarca dolarlık hizmet sağlandığı vurgulanırken, "Halkbank kanunsuz bir şekilde yaklaşık 20 milyar dolarlık transfer yaptı." denildi. Bu sebeple Halkbank ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarının da delindiğini ifade etti.

Halkbank'tan İddianameye Cevap Geldi


ABD'de New York Güney Bölge Başsavcılığı'nın hazırladığı Halkbank'a yönelik iddianameye ilişkin Halkbank cephesinden ilk açıklama yapıldı. Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) yapılan açıklamada davanın manidar olduğuna dikkat çekildi. "Söz konusu iddialara ilişkin Bankamız masumiyetini ortaya koyan bağımsız inceleme sonuçlarının, kanıtları ile birlikte ABD Adalet Bakanlığı ile paylaşılmasına rağmen iddianame hazırlanarak dava açılması manidardır." ifadelerini kullanan Halkbank yönetimi, bankalarının konu olduğu davanın yeni bir bilgi ya da bulguya yer verilmeden çoğunlukla Hakan Atilla davasında ileri sürülen iddiaları tekrarladığı ve bu davada ortaya konan girişimlerin Halkbank üzerinden tekrarlanmaya çalışıldığı ifade edildi.

"Söz konusu iddialara ilişkin Bankamız masumiyetini ortaya koyan bağımsız inceleme sonuçlarının, kanıtları ile birlikte ABD Adalet Bakanlığı ile paylaşılmasına rağmen iddianame hazırlanarak dava açılması manidardır." şeklinde ifade ile iddianamenin hazırlanışını eleştiren Halkbank yönetimi, "İddianamede ileri sürülen hususlar ile ilgili belge ve kanıtların önemli bir bölümü Halkbank tarafından kendilerine sunulduğu halde, Bankamızın masum olduğunu gösteren bu belge ve kanıtlar Savcılık tarafından yeterli düzeyde değerlendirmeye alınmamıştır. Ayrıca, müteaddit defalar tarafımızca talep edilmesine rağmen konu ile ilgili önemli tanıkların bilgisine de başvurulmamıştır." diyerek savunma yaptığı görüldü.

Halkbank'ın sermayesinin %51'inin kamuya ait olduğu hatırlatıldığı açıklamada, kurumsal sorumluluklarının bilincinde bankacılık faaliyetlerini sürdürmeye devam ettiklerini, her türlü finansal yükümlülüğü yerine getirecek güç ve kararlılığa sahip oldukları kaydedildi. "Bankamız, geçmiş dönemlerde karşılaştığı bütün güçlükleri nasıl aşıp, ülke kalkınmasına destek vermeye devam ettiyse, bundan böyle de aynı ruh ve inançla çalışmalarına devam edecektir." açıklamasıyla müşterilerine seslenen Halkbank, "Ulusal ve uluslararası düzenlemelere uygun, güçlü, güvenilir ve kesintisiz bir şekilde sürdüreceğini kamuoyunun bilgisine sunarız." dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2019, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER