İBB Başkanı İmamoğlu Deutsche Bank ile Kredi Anlaşması Yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, kredi anlaşmasını neden Almanya'nın dünya devi bankası Deutsche Bank ile yaptığına dair açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, kamu bankalarının İBB'ye kasıtlı olarak kredi vermediğini ifade etti...

İBB Başkanı İmamoğlu Deutsche Bank ile Kredi Anlaşması Yaptı

Tunuslu Hayreddin Paşa Konağı'nda basın mensupları ile bir araya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, son dönemde pek çok spekülasyona neden olan Deutsche Bank'tan alınan kredi hakkında açıklamalarda bulundu. Aralarında İstanbul'da görev yapmakta olan yabancı ekonomi gazetecilerinin de bulunduğu topluluğa açıklamalarda bulunan İmamoğlu, göreve başladıkları andan itibaren kamu bankalarının İBB'ye karşı mesafeli durduklarına dikkat çekti. Bunun üzerine yurt dışından, Alman merkezli dünyanın en büyük bankalarından biri olan Deutsche Bank'tan kredi kullandıklarını ifade eden İmamoğlu konuyla ilgili spekülasyonlara son verdi.

Avrupa'nın da Sorumluluğu Var

Paris, Kopenhag, Strasburg, Berlin ve Londra'ya yaptığı ziyaretler hakkında açıklamada bulunan İmamoğlu, temaslarında muhatapların kendisi ile ilgili merak ettikleri iki farklı konu bulunduğuna değildi. İmamoğlu bu konuyu "Birincisi, Ekrem İmamoğlu'nun merkezi hükümetle ilişkileri nasıl ve önünüze engel çıkarıyorlar mı sorusu. Diğeri de Türkiye Avrupa ilişkileri nereye gidiyor sorusu" şeklinde açıkladı. Avrupa ülkelerinde yaptığı tüm konuşmalarda Türkiye'nin Avrupa'nın bir parçası, Avrupa'nın da Türkiye'nin bir parçası olduğunu dile getirdiğini söyleyen İmamoğlu, "Bugün Türkiye ve AB arasında sorunlu bir dönem yaşıyorsak bunda her iki tarafın da payı olduğu bir gerçek." dedi.

Avrupa'daki her toplantıda Suriyeli mülteciler konusunun da gündeme geldiğini kaydeden İBB Başkanı İmamoğlu, Avrupa'nın Türkiye'yi bu konuda yalnız bıraktığını dile getirmekten imtina etmediğini söyledi. Merkezi hükümetle İBB'nin ilişkilerinin normalleşeceğine inandığını ve özellikle normalleşmesi gerektiğini de dile getiren İmamoğlu, kamu bankalarının yöneticilerini de kınadı.

"Kamu Bankaları Kasıtlı Olarak Kredi Vermiyor"

Boğaziçi İmar Kanunu taslağı hakkında yöneltilen soruyu cevaplayan İmamoğlu, İstanbul'da merkezi kurum ve kuruluşların halkın onayını almadan ellerindeki yetkiyi kullanarak yaptıkları işlere karşı hukuki mücadele vereceklerini söyledi.

Kamu bankalarından kredi kullanamadıkları için belediyenin borçlanma yetkilerini Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren bazı özel bankaların yanı sıra bazı yabancı merkezli bankalar üzerinden karşılamak zorunda kaldıklarını dile getiren İmamoğlu, bu durumun çok acı olduğunu ve sadece İBB'ye yönelik olmadığına dikkat çekti. "11 Büyükşehir Belediyesi ile sık sık bir araya geliyoruz. Aynı tutum ve davranış o belediyelerimizde de büyük oranda var. Bu kadar etkin cari işlem yaptığımız bir kamu kurumunun biri, bir başka kamu kurumuna finans kabiliyetlerini açmak zorundadır." ifadelerini kullanan İBB Başkanı kamu bankalarının eşit davranmak zorunda olduğunu hatırlattı. Bu konuda kasıtlı hareket eden ve akıl tutulması yaşayan kamu bankalarının yöneticilerini de kınadığını ifade etti.

Deutsche Bank'tan alınan kredi hakkında detay vermenin doğru olmadığını söyleyen İmamoğlu, ancak kredi tutarının 110 milyon ve Euro bazlı olduğunu bildiğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER