İdlib'de Dört Askerimizin Şehit, Biri Ağır Dokuz Askerimizin Yaralandığı Açıklandı

Milli Savunma Bakanlığı resmi internet sayfası üzerinden yapılan yazılı açıklamada, Suriye'nin İdlib kentinde rejim unsurlarında yapılan yoğun topçu atışı sebebiyle 4 askerimizin şehit olduğu, biri ağır 9 askerimizin de yaralandığı duyuruldu.

İdlib'de Dört Askerimizin Şehit, Biri Ağır Dokuz Askerimizin Yaralandığı Açıklandı

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bölgedeki çatışmaların önlenmesi ve güvenli bölgenin korunması için göreve gönderilen askerlerimizin rejim güçleri tarafından yapılan top atışlarıyla vurulduğu belirtildi. Türkiye bu sabaha Suriye'nin kuzeybatısında yer alan İdlib'den gelen acı haberler ile uyandı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, askerlerimizin bölgede bulunacakları yerlerin önceden koordine edilmesine rağmen Rejim unsurları tarafından yapılan yoğun topçu atışı neticesinde askerlerimizin vurulduğu ifade edildi. Bakanlık acı haberi "4 kahraman silah arkadaşımız şehir oldu, 1'i ağır 9 silah arkadaşımız yaralanmıştır." ifadeleriyle duyurdu.

MSB'den Son Dakika Saldırı Açıklaması

Bakanlıktan yapılan yazılı açılamada bölgede tespit edilen hedeflerin derhal ateş destek vasıtalarımız ile yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılığın verilmiş olduğun ve hedeflerin tahrip edildiğini duyurdu. Milli Savunma Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında ayrıca, "Gelişmeler takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için acil şifalar dileriz." ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Saldırı Açıklaması

Ukrayna'ya seyahati öncesinde havalimanında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'nin kuzeybatısında yer alan İdlib'de rejimin ağır saldırısı sonrası şehit olan 4 askerimize Allah'tan rahmet dilediğini bildirerek, "Saldırının cevabını rejim unsurlarına misliyle verdik, vermeye de devam edeceğiz. Türkiye'nin kararlılığını sınayanlar hatalarını anlayacak." açıklamasında bulundu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yöneltilen "Yeni Bir Askeri Operasyon Düzenlenecek Mi?" sorusuna harekatın zaten devam ettiğini söyleyerek "40'a yakın nokta hedeflerimiz arasında. Bunun hesabını sormaya devam edeceğiz. Uçaklarımız, toplarımız, obüslerimiz ateş hattında. 30 - 35 civarında Suriyeli etkisiz hale getirildi. Rejim unsurlarına 122 fırtına obüsü ve 100 havan topu atışı yapıldı." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca İdlib'de düzenlenen operasyonlarda muhatabın Rejim olduğu mesajını da verdi.

Bölgede 12 Gözlem Noktası Oluşturuldu

Türkiye - Rusya - İran arasında düzenlenen Astana görüşmeleri kapsamında Türkiye çatışmasızlık bölgesi ilan edilen İdlib'de süreci denetlemek adına gözlem noktaları oluşturmuştu. Bölgedeki 12 gözlem noktasının daha önce Suriye rejiminin saldırılarına maruz kaldığı biliniyordu.

Rusya'nın hava desteği ile Suriye Ordusu'nun bölgedeki ilerleyişi sürerken, 23 Ağustos'ta Türkiye'nin kontrolünde bulunan 9 No'lu gözlem noktasının etrafı çevrilmişti. O dönemde ana akım medyada yer alan bilgilere göre Suriye Ordusu'nun gözlem noktasının 500 metre yakınını vurduğu ve Türk askerinin bu saldırıdan zarar görmediği açıklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2020, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER