İstanbul'da Suya 2020 Mayıs Ayına Kadar Zam Yok

İSKİ'nin İstanbul'da su ücretlerine yüzde 20 zam teklifi, CHP ve İYİ Parti tarafından revize edildi. Kamuoyundan gelen eleştiriler dikkate alınarak AK Parti grubunun oyları ile zam teklifi reddedildi. İstanbul'da Mayıs 2020'ye kadar eski tarife uygulanacak.

İstanbul'da Suya 2020 Mayıs Ayına Kadar Zam Yok

İstanbul'da suya zam talebi reddedildi. İSKİ'nin su fiyatlarında artış talebi İstanbul Büyükşehir Belediye meclisinde yapılan oylamada AK Parti ve MHP'li üyeler tarafından reddedildi. Buna göre İstanbul'da 2020 Mayıs ayına kadar eski tarife uygulanmaya devam edecek. CHP Grup Başkanvekili konuya ilişkin yaptığı açıklamada AK Partililere, "Siz zamma hayır demediniz, İSKİ'nin 1.5 milyarlık zararına evet dediniz. Mutlu azınlığa yapılacak zamma hayır dediniz. Mayıs ayına kadar havuzlarınızı bol bol doldurun" şeklinde tepki gösterdi.

İSKİ'nin Suya Zam Talebi Reddedildi

İSKİ'nin 2020 yılı bütçesi ve yeni su tarifesi İBB Meclisi'nin 28 Kasım tarihinde düzenlediği oturumda ele alındı. İSKİ bütçe kitaplığında yer alan 2020 yılı su artış tarifesinde 0-10 metreküpe kadar olan kullanımlar kapsamında uygulanan 4 TL'lik birim fiyat üzerinde zam yapılarak fiyatın 4,80 TL'ye çıkarılması planlanıyordu. 11 - 20 metreküpe kadar olan kullanımlarda 6 TL olan tarife 7,21 TL, 21 metreküp ve üzeri oluşturulan yeni kademnin birim fiyatı da 10.80 TL olarak belirlenmişti.

İstanbulluların Yüzde 75'i Kullanıyor

İBB Meclis oturumunda CHP ve İYİ Parti grubu bütçe kitapçığındaki tarifenin, son dönemde kamuoyundan gelen eleştiriler de dikkate alınarak yeniden revize edilmesi önerisinde bulundu. İstanbulluların yüzde 75'inin kullandığı ilk kademe olan 0-10 metreküpe kadar kullanımlarda 4 TL'lik birim fiyata zam yapılmamasını bu ücretlendirmenin aynı şekilde kalmasını teklif etti.

21 metreküp üzerindeki 3. kademe kullanımlarındaki birim fiyatı 12.60 TL'ye yükseltilmesi önerildi. Bütçe kitapçığındaki tarifede yapılan bu düzenleme AK Parti grubunun oyları ile reddedildi. Böylelikle İSKİ Genel Kurulu'nun yapılacağı 2020 yılı mayıs ayna kadar eski tarifenin devam edilmesine karar verilmiş oldu.

Belediye Meclisi'nde Tartışma

İBB Meclis oturumunda karar alınırken AK Parti ve CHP grubu arasında tartışma çıktı. AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu,6 ay önce bu mecliste İBB'yi yöneten başkanın İSKİ'Ye iftira atarak, İstanbul'da dünyanın en pahalı suyunun kullanıldığını söyledi. Seçimde en önemli vaadinin suya indirim yapmak olduğunu söyleyen başkan bugün yüzde 20-80 arasında am teklifi yapmış olması tek kelime ile izah edilebilir: Seçimde siz İstanbulluları kandırdınız mı?" dedi.

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da yapmış olduğu açıklamasında bu tarifenin meclisten geçmemesiyle İSKİ'nin batmayacağını ve kendine göre yeni önlemler alacağını söyledi. Balyalı İstanbul'un %75'inin zamdan etkilenmeyeceği bir teklif hazırladıklarını vurgulayarak "AKP çok açık bir şekilde İSKİ batsın diyor. 31 Mart ve 23 Haziran'ın intikamını almaya çalışıyorlar. 23 Haziran'da Büyükşehir'i kaybettik o zaman İSKİ de İBB de İstanbul da batsın diyorlar. Bu yapılan İstanbul'a yeni bir ihanettir." açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER