İşte Yeni Vergi Paketi'nin 7 Maddelik Taslağı

Yeni  Vergi Paketi, Türkiye'nin gündeminde yer almaya devam ediyor. Hazırlanan yeni vergi taslağında bütçe açığını kapamak için çok sayıda yeni düzenlemelere gidildiği görülüyor. İşte 7 maddede Yeni Vergi Paketi taslağı hakkında tüm detaylar...

İşte Yeni Vergi Paketi'nin 7 Maddelik Taslağı

  Yeni Vergi Paketi'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunulması beklenirken, taslağın içeriği de merak konusu haline geldi. Kurumlar Vergisi'nde indirim öngörülürken, Dijital Hizmet Vergisi ve Değerli Konut Vergisi adı altında iki yeni verginin yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yeni Vergi Yükümlülükleri Taslağı detayları kamuoyu ile paylaşıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bütçedeki açıkları kapamak ve kayıt dışılıkla mücadeleyi artırmak adına yeni bir vergi taslağı hazırladı. İşte 7 maddelik yeni vergi paketi taslağı...

1. Kurumlar Vergisi Oranları

Borsada işlem gören kurumların halka açılmasını teşvik etmek amacıyla belirli şartlarda ödemesi gereken verginin oranını indirmesi yetkisi Cumhurbaşkanına verilecek.

2. Gelir Vergisi Tarifeleri

Gelir Vergisi Kanunu'nda yer alan vergi tarifesi mevcut durumdaki dört dilimden 7 dilime çıkarılacak. Bu sayede yüksek gelir gruplarına sahip vatandaşlardan ve kurumlardan daha fazla vergi alınmasına yönelik hedefler uygulamaya konulmuş olacak.

Yüksek gelir elde edenlerin ödemesi gereken vergileri artırmak amacıyla yeni dilimler ve oranlar tarifelere eklenecek. Mevcut tarifede ilk dört dilim korunacak. 500 bin liraya kadar gelir elde eden grupların vergi yüklerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

Spor hakemlerinin ücretleri yeni düzenleme ile birlikte istisna kapsamından çıkarılarak vergilendirilecek. En üst ligde faaliyette bulunan sporcu ücretlerinden yapılacak tevkifat oranlarının da artırılması gündeme gelecek. Süper Lig'de top koşturan tüm futbolcular daha fazla vergi ödeyecek.

3. Değerli Konut Vergisi

Değerli Konut Vergisi adı altında başlatılacak yeni uygulama ile değeri yüksek meskenlerden yeni bir vergi alınmış olacak. Uygulamanın 2020 yılı Şubat ayı itibarıyla verilecek beyanlarla başlaması ve bu verginin şubat ile ağustos aylarında iki eşit taksitle ödenmesi düzenlendi. Kamu meskenleri ve diplomatik mensupların meskenleri, hiçbir geliri olmayan ve sadece emekli olanların tek meskenleri, bina inşa işiyle uğraşanların ticari mal niteliğindeki meskenleri bu kapsama alınmadı. Yani bu kişilerin meskenlerinden değerli konut vergisi alınmayacak.

4. Konaklama Vergisi

Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart, misafirhane ve kamping gibi konaklama tesislerinde verilen hizmetleri için bu tür hizmetleri sunanlar Konaklama Vergisi ödemekle yükümlü olacak. Verginin matrahı ise geceleme ve diğer hizmetlerin toplam bedeline göre belirlenecek. Vergiler aylık dönem itibarıyla beyan edilip ödenecek.

5. Dijital Hizmetler Vergisi

Dijital ortamda sunulan her türlü reklam hizmetleri, içerik satışları, sosyal medya sitelerindeki ücretli hizmetler, mal ve hizmet satışında aracılık yapan web sitelerindeki hizmetler için Dijital Hizmet Vergisi aylık beyan edilecek ve ödenecek.

6. İstisnaların Uzatılması

Spor hakemlerinin ücretleri istisna kapsamından çıkarılacak. En üst liglerde bulunan sporcu ücretlerinin 500 bin lirayı aşması halinde beyan edilerek vergilendirilmesi sağlanacak.

7. Diğer Konular

  • Hizmet erbabına bir günlük ulaşım bedeli 10 Lirayı aşmayacak şekilde, kart ve bilet temini suretiyle sağlanan menfaatler gelir vergisinden istisna edilecek.
  • Avukatların veklalet ücretlerinde tevkifat yapmakla yükümlü olanlar netleştirilecek.
  • Tapu Genel Müdürlüğü tarafından belirlenecek taşınmaz değerinin esas alınması suretiyle gerçek bedel üzerinden tapu harcı ödenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER