İyi Sürücü Daha Ucuz Sigorta Poliçesi Kestirecek

Ocak 2020 itibarıyla trafik sigortası fiyatları otomobillerin hangi riskli grupta olduklarına göre 747 lira ile 3 bin 395 lira arasında değişiyor. Zorunlu Trafik Sigortası tarifesinde iyi sürücü ödüllendirilecek. İşte bilinmesi gereken detaylar…

İyi Sürücü Daha Ucuz Sigorta Poliçesi Kestirecek

Her yıl olduğu gibi yeni yıla az bir zaman kala araç sahipleri gözünü zorunlu trafik sigortası tarifesine çevirdi. 2020 Ocak’tan itibaren zorunlu trafik sigortasında uygulanacak olan ücret tarifesi de belirlenmiş oldu. Buna göre otomobillerin hangi risk grubunda olduğu göz önünde bulundurularak araç sahipleri 747 liradan başlayan sigorta poliçelerinde 3 bin 385 TL’ye kadar ödeme yapacak. Otomobiller dışında motosikletler için ise bu rakam 976 ile 4 bin 438 TL arasında olacak.

Araçların Sigorta Poliçe Bedelleri Nasıl Belirleniyor?

Yeni yılda zorunlu trafik sigortasını ucuza kestirmeyi planlayan araç sahipleri, sigorta primlerinin neye göre belirlendiğini merak ediyor. İlgili mevzuatlar ve düzenlemeler neticesinde araçların sigorta primleri 7 farklı basamakta netlik kazanıyor. İlk defa araç alıp trafiğe çıkanlar 4. basamakta yer alıyor. Sürücülerin maddi hasarlı 3 kere, bedeni hasarlı da 1 kere kaza yapması durumunda hangi basamakta olması önemli olmadan doğrudan 1. gruba düşürülüyor. Sigorta primlerinin belirlenmesinde 1. grup, en riskli seviye olarak tanımlanıyor ve en fazla prim ödemesini bu grupta yer alan araç sahipleri ödüyor.

Maddi ve bedeni kazalardan sonra 1. gruba kadar düşmüş olan araç sahipleri, art arda 3 sene boyunca hiç kaza yapmadıkları takdirde 7. basamağa yükseliyor. Sigorta prim ödemelerinde en düşük ödemeleri yapanlar, en güvenilir grup olan 7. grupta yer alan araç sürücüleri oluyor. Dolayısıyla prim ücretleri bakımından güvenilir olan 7. gruba yaklaşıldıkça sigorta poliçeleri ucuzluyor, 1. gruba yaklaşıldıkça pahalılaşıyor. Ayrıca fiyatlar, araçların trafiğe kayıtlı olduğu illere göre de değişiklik gösteriyor. İstanbul’da sigorta prim ücretleri yüzde 6, Kocaeli, Ankara ve Bursa’da ise yüzde 3 artırımlı olarak uygulanıyor. Diğer illerde de yüzde 1 ile yüzde 5 arasında indirim uygulanıyor.

İyi Araç Sürücüsüne Ucuz Sigorta Poliçesi

Üç sene üst üste maddi ya da bedeni kaza yapmayan iyi sürücüler, zorunlu trafik sigortası sisteminde ödüllendiriliyor. Buna göre tavan fiyatta 1 ile 7 arasındaki risk seviyelerinden 5. grupta bulunan araç sürücüsüne yüzde 15, 6. kademedekine yüzde 30, 7. ve son kademedeki araç sürücüsüne ise yüzde 45 oranında indirim uygulanıyor. Bu indirimler 4. basamağa göre yapılıyor. Trafik kazasına karıştıkça kademe riskli grup olan 1’e doğru düşüyor.

Öte yandan acemi ve kusurlu sürücülere de fiyatlar artırımlı olarak uygulanıyor. Poliçenin düzenlendiği ilk yıl içinde maddi hasar oluşmuşsa fiyatlarda yüzde 50 artış uygulanıyor. Peş peşe üç yıl boyunca hasar gören ve 1. basamağa düşürülen araçların sürüclerinin ödeyeceği fiyatlar ise yüzde 150 artırımlı uygulanıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre kandemir
Emre kandemir - 9 ay Önce

Devlet kendi milletine kıyak yapacağına bilmem kaç milyonluk ev alan ecnebilere vatandaşlık versin .savaş olduğunda onlar kaçsın biz kan verelim can verelim . Faiz düşüyor 0.79 a ama yine gariban faydalanamiyor cunku anlasmali mutahit firmalari lux konutlar yapiyor ve bundan 2 ay once devlete ağlayan müteahit 300 binlik evi faiz yüksek satamiyoruz diyerek faizi dusurttugunde ev fiyatını 500 bine cekiyor bu müteahitler neden bukadar kollaniyor bundan 10 yıl sonra beton mu yiyecegiz . 2. Si bu toki gerçek ihtiyaç sahiplerine neden ev vermiyor demem oki ailesinin mal varligi olan geliri asiri olsm bile dar gelirlide neden vergi denetimini bu istede kullanmıyorlar kimse bisey uretmiyor hersek ev yapip 5 karla satmamin pesinde yokmu bu ulkede delikanli.bi is adami yokmu dusuk faizle toki tarzi ev satip sunacak demekki yok herkes kendi cukkasinin de4dinde herkesin kesesi kendine ama 1 kisinin kiyameti ogun herkez8n kiyameti onu unutmayalim

SIRADAKİ HABER