Kadınlar Hangi Durumlarda Çift Maaş Alabilir?

Kadınlara çift maaş uygulaması merak ediliyor. Eşi vefat eden kişinin erkek ya da kadın olmasına bakılmaksızın belli koşullara göre maaş alma hakkı bulunuyor. İşte eşi vefat edenleri alacağı çift maaş hakkında detaylar...

Kadınlar Hangi Durumlarda Çift Maaş Alabilir?

Eşi vefat eden kişilerin kadın veya erkek olması önem teşkil etmeksizin belirli koşullarda maaş alma hakkı mevcuttur. Bu uygulamada yani ölüm maaşında yalnızca kişinin evli olup olmadığına bakılıyor. Dolayısıyla ölüm maaşı alacak kişinin emekli veya çalışıyor olması maaş alması önünde engel teşkil etmiyor. Bunun yanı sıra yetim kalan kız çocuklarına evlenmedikleri ve çalışmadıkları sürece, erkek çocuklara da öğrenci oldukları sürece (25 yaşa kadar) ölüm maaşı ödemesi yapılıyor.

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen dul ve yetim aylığı alma konusunda birtakım koşullara dikkat ediliyor. Halk arasında ölüm maaşı olarak da bilinen dul ve yetim maaşı ile yakınlarını kaybeden ve hayatlarını idame ettirmeye çalışan kişilere maddi destek sağlanması hedefleniyor.

Kadınlar Çift Maaş Alabilir Mi?

Yetim kalan kız çocuklarına evlenmedikleri süre boyunca ve bir işte çalışmadıkları sürece ölüm maaşı bağlanabiliyor. Burada en çok merak edilen konulardan biri de bir kadının hem vefat eden kocasından hem de ölen babasından iki ölüm maaşı alıp alamayacağı olarak öne çıkıyor. Bu durum 2008 yılında yapılan düzenlemeler ile yeni uygulama kapsamına alındı. Zira 2008 yılı öncesinde farklı kurumlardan olması şartıyla bir kadının hem ölen eşinden hem de ölen babasından çift maaş alması mümkün olmaktaydı. Ancak 2008 yılında yapılan düzenlemeyle birlikte çift maaşın önü de kapanmış oldu.

Kadınların çift maaş alabilmesinde birtakım yasal şartlara uygun olmaları koşulları gözetiliyor. Çift maaş almak isteyen kadınların kanunlarda şu şartları taşımalarına dikkat ediliyor:

Kocası ölen bir kadın eğer emekli ise hem kendi emekli maaşını hem de kocasından kalan maaşı alabiliyor. Yani bu şartları taşıyan kadınlar çift maaş alabiliyor.

Dul kadın çalışma hayatına devam ettiğinde, hem kocasından hem de sigortalı olarak çalıştığı yerden maaş alabiliyor. Bu sigortalıların emeklilik için gerekli şartları tamamlaması durumunda emekli olması da mümkün oluyor.

Kız çocuk herhangi bir işyerinde çalışmıyorsa, ölen anne ve babasından aylık alabiliyor.

Kız çocuk sigortalı olarak çalışmaya başladığı durumda, SSK ya da Bağkur'dan bağlanan yetim aylığı kesiliyor.

Emekli Sandığı'ndan bağlanan aylık ise kız çocuğu SSK'lı ya da Bağkurlu olarak çalışıyorsa kesilmeden devam ediyor. Ancak çocuk Emekli Sandığı'na bağlı olarak memur olursa, aylığı kesiliyor.

Çalışmayan bekar kız çocuğunun da sigorta kurumlarından çift maaş alma imkanı bulunuyor. Buna göre 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren yetim kız çocuğu ölen anne ve babasından iki maaş alabiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER