Kapadokya Daha İyi Korunsun Diye Milli Park Olmaktan Çıkarıldı

Cumhurbaşkanlığı kararı ile Göreme Vadisi, milli park olmaktan çıkarıldı. 1986 yılından bu yana milli park statüsünde olan Göreme Milli Parkı, kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından resmen milli park olmaktan çıktı. İşte detaylar...

Kapadokya Daha İyi Korunsun Diye Milli Park Olmaktan Çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmî Gazete'de yayımlanan karara göre, Göreme Vadisi ve çevresindeki turistik alanın milli park olarak belirlenmesi hakkındaki Bakanlar Kurulu kararı yürürlükten kaldırıldı. Bakanlar Kurulu, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden olan Kapadokya, Göreme Vadisi'ni 1986 yılında milli park ilan etmişti.

Göreme ve çevresinin Milli Park statüsüne alınması ilk olarak 1967 yılında düşünülmüştü. Bu yıllarda Milli parkın uzun devreli gelişim planı yapılmıştı. Fakat bu dönemde yürürlükte bulunan 6831 sayılı kanunun 25. maddesinde yer alan hükümlere göre sadece orman rejimine giren alanlar Milli Park olarak statü kazanabileceğinden, bu plan uygulamaya konulamamıştı. Daha sonra 2873 sayılı kanunun 1983 yılında resmen yürürlüğe girmesinin ardından Göreme Tarihi Milli Parkı'nın kuruluşu önündeki prosedürler de kalkmış ve 30 Ekim 1986 tarihinde 86/11135 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Göreme Milli Parkının ilanı resmen gerçekleşmişti.

Göreme Tarihi Milli Parkı

İç Anadolu Bölgesi'nin dünyaca ünlü turizm merkezlerinden biri olan Göreme milli park alanı, Nevşehir ili sınırları içinde yer alıyor. Göreme Vadisi, bölgede bulunan Erciyes ve Hasan Dağı'nın geçmişte gösterdiği volkanik aktiviteler ve volkan patlamaları sonucu püskürttüğü lav ve tüflerin, rüzgar ve yağmur gibi doğa olayları sonucu aşınmasıyla oluşmuş eşsiz jeomorfolojik yapıları içinde barındırıyor. Yapıların en üstünde sağlam kalan bazalt içerikli tabakaların tüften meydana gelen ve çok kolay bir şekilde rüzgar ya da yağmur suları ile aşınan tabakalarla birlikte oluşturduğu ve ikonik bir görünüm kazanmış olan peribacası denilen bu oluşumlar, Kapadokya olarak da bilinen bölgenin ve milli parkın en özel simgesi konumuna erişmiştir.

Dünya Doğal ve Kültürel Mirası Listesi'ne UNESCO tarafından katılan Göreme Vadisi, dünyada sayılı milli park alanlarından biri olarak öne çıkmaktadır. Meydana geldiği tarihten itibaren insanlar tarafından önemli bir yerleşim alanı olarak kullanılmış bölgede pek çok peribacalarının yanında özellikle ilk dönem Hristiyanlığının en önemli kalıntıları olan tarihi kiliseler, şapeller ve diğer kayadan oyma mekanlar bulunmaktadır. Peri bacalarının yanı başında bulunan platolar, galsiler ve kırgıbayırlardan oluşan muhteşem güzellikteki kayalık alanlarının arasına yerleşmiş yeşil vadileri, Göreme Tarihi Milli Parkı ziyaretçileri tarafından doğanın eşsiz güzellikleri içinde geçirilecek unutulmaz bir deneyim yaşatmaktadır.

Göreme Vadisi Yapılandırmaya Mı Açılacak?

Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile milli park statüsünden çıkarılan Göreme Vadisi kararına ilişkin AA'ya konuşan AKP Nevşehir Milletvekili Yücel Menekşe, Kapadokya’da 4 ilçe ve 9 beldeyi kapsayan Kapadokya Alan Başkanlığı, bölgenin tarihi ve kültürel yapısını muhafaza etmek amacındadır. Bölgeye daha iyi sahip çıkmak adına, yetki karmaşasını önlemek için Milli Park statüsünden çıkarılmıştır." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER