Konut Alımlarına Yoğun İlgiden Sonra Değişen Tablo Dikkat Çekti!

Ev almak isteyen vatandaşların yoğun talep göstermesine neden olan son dönemdeki uygun şartlar giderek değişiyor. Konut sektöründe yaşanan değişimlerin akabinde gündeme gelen fiyat tablosu konut alımlarını nasıl etkileyecek? İşte detaylar...

Konut Alımlarına Yoğun İlgiden Sonra Değişen Tablo Dikkat Çekti!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın politika faizi indirim kararlarıyla da desteklenen ekonomi alanında yaşanan son değişimlerin ardından emlak sektöründe, ev almak isteyen vatandaşları yakından ilgilendiren cazip atılımlar yapıldı. Uzun bir süredir ekonomi alanında meydana gelen olumsuz sürecin normalleşme dönemine girmesinin ardından özellikle emlak sektöründe yeniden hareketlenmeler yaşandı. Devletin emlak sektörüne yönelik attığı özel adımları, gayrimenkul sektörünün yeniden hız kazanmasında önemli bir etken olarak görüldü.

Emlak Sektöründe Eski Döneme Geri Dönüş Sinyalleri

Geçtiğimiz yılın yarısında, Merkez Bankası'nın değişmesinin ardından 7 aylık süreçte atılan adımlar gayrimenkul sektörü başta olmak üzere tüm ülke ekonomisini doğrudan etkiledi. Bu bağlamda son 7 ay içinde yapılan 1275 baz faiz indiriminin ardından genel faiz oranları 11.25 puan seviyesine kadar gerilemiş oldu. Hükümet kaynakları yapmış oldukları açıklamalar ile bu oranların tek haneli seviyelere ineceğini ifade etti.

Merkez Bankası'nın politika faizi indirim adımının ardından 2019'un ilk yarısında 2.20 seviyelerine kadar çıkan konut kredisi faiz oranları yüzde 0.79 ile yüzde 0.89 faiz bandına kadar geriledi. Konut kredisi faiz indirimlerinin yapılmasıyla birlikte ev alımları da arttı. Konut sektörünün canlanmasının akabinde 2019 yılının ikinci yarısında konut satış rakamları her ay artarken, ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar cazip oranlardan faydalanmak için kamu bankalarının başlatmış olduğu özel kampanyalara yoğun ilgi gösterdi.

Bunun yanında ikinci el konut satışlarında bankalar tarafından uygulanan yüzde 0.94 faiz oranları da yoğun ilgi gördü. Konut kredisi ve katılım bankaları tarafından verilen konut finansmanı kampanyalarında bazı bankaların vade seçeneklerini 120 ay sınırından 180 aya kadar uzatması da ev satışlarını oldukça cazip bir duruma soktu.

Konut Stokları Bitmek Üzere

Konut satışında meydana gelen uygun şartlar konut stoklarının hızla erimesine neden oldu. Kur yükselmesinin ardından durma noktasına gelen konut satışları 2019'un ikinci yarısından sonra hareketlenerek konut stoklarının erimesine neden oldu. Bu durum da ev sahibi olmak isteyenlerin 2020 yılından itibaren avantajlı koşulları kaçırmasına neden olabileceği düşünülüyor.

Konut Satışında Avantajlı Koşullar Değişiyor

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, bir süredir uygun fiyatlar ve uygun kredi olanakları ile hayallerindeki eve kavuşma imkanına sahiplerdi. Ancak konut stoklarının erimesinin ve inşa edilen yeni konutların maliyetlerinin daha yüksek olmasının ardından konut fiyatları bir süredir yukarı seyrine başladı. Konut stoklarının bitmesiyle birlikte fiyat artışlarının önümüzdeki süreçte daha da yükselmesi bekleniyor. Ayrıca bankaların konut kredisi faiz oranlarının da düşmesi beklenmediği için konut satışında uygun ortamın kaybolması gündeme geldi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şemsettin kotluk
Şemsettin kotluk - 4 ay Önce

6 yil önce sattığım evi almak istiyorum ancak 150.000 tl kredi kulanmak istiyorum mümkünmü

SIRADAKİ HABER