Konut Satışında Geçen Yılın Rakamı Geçilir Mi?

Konut piyasasında ağustos ayından sonra ciddi bir canlanma yaşanmaya başlandı. İpotekli satışlarda 7 katına çıkan satış rakamlarının geçen yılın rakamlarını geçip geçmeyeceği merak ediliyor. İşte konut satışlarında son durum analizi…

Konut Satışında Geçen Yılın Rakamı Geçilir Mi?

Konut sektöründe hareketlilik devam ediyor. Son dönemde faizlerin yüksek oluşu konut ve otomobil sektörünü ciddi anlamda etkilemiş, satışları neredeyse durma noktasına getirmişti. Bugün gelinen noktada faiz dopingi, yıl sonu etkisi ve talep artışının öngörülmesiyle yeterli siparişin verilmemesi nedenleriyle otomobil piyasasında satışlar tavana vurmuş durumda. Konut piyasasında da ciddi bir hareketlenme olduğu görülüyor. Özellikle ağustos ayından sonra dikkat çekici bir ivme kaydeden satışlarda otomobil piyasasına göre bir farklılık bulunuyor. Otomobile göre konut stoğunun çok olması, talebin artmasına rağmen fiyatların uçup gitmesine engel oluyor.

Konut Satışlarında Rekor Ayları

Ağustos ayından sonra ciddi bir ivme kazanan konut satışlarında eylül ayının ardından kasım ayında da toplam satışlarda rekor kırıldı. Kasım ayındaki 138.4 binlik konut satışı, rakamların geçtiğimiz yıla oranla yüzde 54.4 artış yaşandığını ortaya koyuyor. Öte yandan kasım ayında satışların patlama yapmasındaki sebep ipotekli satışların 5 bin 324 adetten 43 bin 911’e çıkması olarak görülüyor. Bu artış da yüzde 724 seviyesinde çok ciddi bir orana tekabül ediyor. Konut sektörü temsilcilerinden edinilen bilgilere göre aralık ayında konut satışlarının daha da hızlandığı ifade ediliyor.

Konutta Yıl Sonu Kampanyaları Olacak Mı?

Konut kredisinde düşürülen faiz oranlarının yanı sıra satışları rekor seviyelere çıkaran bir diğer faktör de yıl sonu etkisi olarak görülüyor. Konutta alıcı ve satıcının yüzde 1.5 olarak ödediği alım satım vergisinin süresi yıl sonunda bitiyor. Bu nedenle yeni yıldan itibaren iki taraf da yüzde 2 oranında vergi ödeyecek. Ayrıca alım satım vergisi de yüzde 3 seviyesinden 2020 yılında yüzde 4 oranına çıkarılacak. Bu oranda yaşanan artış 500 bin liralık konutta 5 bin lira, 1 milyon liralık konutta ise 10 bin liralık bir artış yaşanacağı anlamına geliyor.

Öte yandan Değerli Konut Vergisi de konut piyasasında yeni bir vergi türü olarak alınmaya başlanacak. Resmi gazetede yayımlanmasının ardından değerli konutlara tek tek tebligatlar gönderildi. Vatandaşlar Değerli Konut Vergisi ödememek ve yüksek vergiden kaçmak amacıyla daha düşük vergili ya da 5 milyon liranın altındaki vergisiz konutlara ilgi göstermeye başladı. Özellikle İstanbul’da bu tür evlere olan ilginin yoğun olduğu biliniyor.

Geçen Yılın Satış Rakamları Geçilir Mi?

2019 yılının 11 aylık döneminde 1 milyon 147 bin konut satışı gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın tamamında 1 milyon 375 bin adet satış yapılmıştı. Aralık ayında satışların çok hızlı gerçekleşeceği öngörüldüğü için geçen yılki konut satışlarının geçilip geçilemeyeceği de merak konusu oldu. Eğer aralık ayında 229 bin adet konut satılırsa, geçen yılın satış rakamları geçilecek. 2018 yılının aralık ayında ise 137 bin konut satışmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER