Kredi Sicil Affı Yasası Ne Zaman TBMM'ye Gelecek?

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren kredi sicil affı yasası son olarak 23 Ağustos 2019 tarihinde Meclis Başkanlığına sunuldu. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, tüketici kredileri ve kredi kartları borçlarının faizinin silinerek yeniden yapılandırılması için TBMM'ye kredi sicil affı yasası teklifi verdi.

Kredi Sicil Affı Yasası Ne Zaman TBMM'ye Gelecek?
Bilindiği üzere ekonomik sıkıntılar sebebiyle bankalar pek çok borcunu ödemekte zorlanan vatandaş hakkında yasal takip başlatmıştı. Bu süreçte bankaların müşterilere sunduğu tüketici kredilerinde "sorunlu kredi" olarak adlandırılan grupta yer alan finansmanlar rekor seviyelere ulaşırken, öte yandan bankalardan çektikleri kredileri ödeme gücü kalmayan vatandaşların sicil notları düşürülmüş ve bu kişiler bankalararası kara listeye alınmıştı.

Kara Listedeki Vatandaşlara Sicil Affı Geliyor


Bankalar tarafından tüketici kredileri ya da kredi kartı borçlarını ödeyemedikleri gerekçeleri ile kara listeye alınan kişiler için meclise TBMM Başkanlığı'na kredi sicil affı yasa tasarısı sunuldu. Kredi borçlarına kefil olma, askerlik, işsizlik, evlilik gibi sebeplerle kullanılan krediyi ya da kredi kartı taksitini ödeyemediği için mağdur olup kara listeye giren kişilerin sayısının milyonlara ulaştığı bildirildi. Yaşanan büyük mağduriyete dikkat çekilerek bu durumdan muzdarip olan kişiler hakkında bankalar ve finans kurumları kredi kayıplarını kapatıyor ve esnaf ya da vatandaşlar zor durumda kalıyor.

Kredi Kartı ve Tüketici Kredisi Borcu 524 Milyar Lirayı Aştı!


CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin tarafından TBMM'ye sunulan kredi sicil affı yasa tasarısında kredi kartı ve tüketici kredisinde bankalara geri ödenemeyen finansman miktarının 24 milyar liraya ulaştığı belirtildi ve bu kişilerin kara listeden çıkarılarak borçlarının yapılandırmaya uygun hale getirilmesi için sicil affı getirilmesi teklif edildi. Borçlu vatandaş sayısının ihtiyaç kredisi ve diğer kredi ürünlerinde 25 milyon 80 bin kişiye kadar ulaştığının altı çizilen kanun teklifinde, bu kapsamda son 5 yıl içinde icraya verilen vatandaş sayısının 4 milyonu aşmış olduğuna vurgu yapıldı.

"Toplumsal bir yara haline gelen bu sorunun acilen çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Ödenemez duruma gelen kredi kartları ve tüketici kredilerinin ana paraları tüketicinin gelir düzeyine göre ödenebilecek taksitlere bölünmesi, faiz ve diğer borçlarının silinerek yeniden taksitlendirilmesi sağlanmalıdır." ifadelerinin kullanıldığı kredi sicil affı teklifinde, vatandaşların kara listeden çıkartılarak bu durumda olan kişiler için temiz bir sayfa açılması gerektiği belirtildi.

Bankaların Kara Listesinde Olanlara Af Çıkacak Mı?


Meclis'in yeni döneminin açılmasının ardından milletvekilleri tarafından yeniden gündeme getirilmesi beklenen kredi sicil affı teklifinin yeni yargı reformu paketiyle birlikte görüşülerek TBMM'de onaylanıp geçirileceği ön görülüyor. Milletvekillerinin kredi sicil affı yasa teklifini meclisten geçirilmesini istedikleri öğrenildi.

2019 kredi sicil affı yasası ile birlikte kanun teklifinin yürürlüğe girmesinin ardından bu tekliften ve çalışmalardan yalnızca esnaflar değil aynı zamanda tüm kredi kartı borçluları yararlanacağı açıklandı. Kara listede bulunan sicillerinin temizlenip haklarında borç yapılandırma işlemlerinin başlatılacağı öğrenilen vatandaşlar şunlardan oluşuyor:

  • Kredi kartı borcu nedeniyle sicili bozuk olan vatandaşlar

  • Bireysel kredi borcu nedeniyle kara listede olan vatandaşlar

  • Borcunu ödemesine rağmen 5 yıllık sicil silinme süresini bekleyen vatandaşlar

  • Borcu olup da yapılandırmasına ve düzenli ödemesine rağmen sicil notu düşük olan kişiler başvurabilecek.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER