KYK Burs Başvurusu Ne Zaman Yapılacak? (2019 Burs ve Kredi Başvuruları)

Geri ödemesiz KYK bursları hakkında internet üzerinden yapılan araştırmalar hız kazanmışken bu konuda önemli bir gelişme yaşandı. DGS ek yerleştirme sonuçlarının tamamlanmasının ardından merakla beklenen KYK bursu başvuru açıklaması yapıldı mı? KYK bursuna ne zaman başvuru yapılacak? İşte detaylar...

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman Yapılacak? (2019 Burs ve Kredi Başvuruları)

Maddi durumu iyi olmayan üniversite öğrencilerinin faydalanabildiği KYK bursları için başvuru tarihleri yakından takip ediliyor. Her yıl milyonlarca üniversitelinin başvuru tarihlerini kaçırmadan başvuruda bulunmaları gereken KYK bursları, maddi durumu yetersiz olan öğrencilerin üniversite eğitimleri boyunca ekonomik koşullarına destek olunması için veriliyor. Burs başvurularını yakından takip eden öğrenciler için önemli bir gelişme yaşandı. KYK burs başvuruları öncesindeki aşama olarak görülen DGS ek yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ve üniversite kayıtlarının başlamasıyla birlikte KYK burs başvuru sonuçlarında da sona gelindi. KYK bursuna tüm öğrencilerin başvuruda bulunması mümkün. KYK bursundan yararlanmak isteyen maddi durumu iyi olmayan üniversite öğrencilerinin kaçırmaması gereken başvuru tarihleri belli oldu mu? KYK burs başvurusu ne zaman başlıyor?

KYK'dan Resmi Açıklama


KYK tarafından verilen burslara başvuru işlemleri merakla beklenirken kurumun resmi internet sitesi üzerinden bir duyuru yayınlandı. KYK resmi internet sitesinden burs ve kredi başvurularına ilişin yapılan açıklama şu şekildedir: "Kredi/burs başvuruları tüm üniversitelerin yatay, dikey geçiş, doktora ve yüksek lisans öğrenci işlemlerini tamamlamasını takiben alınacak."

Bu açıklamanın ardından milyonlarca üniversite öğrencisi KYK burslarına başvuracağı zamanı merak etmeye başladı. 2019 KYK burs başvurusu öncesinde DGS ek yerleştirme işlemlerinin tamamlanması bekleniyordu. DGS ek yerleştirme kayıt işlemleri 21 Ekim'de tamamlanacak ve bunun akabinde öğrenciler üniversitelerine kayıt olacak. KYK resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre KYK burs başvurularının 23 - 24 ekim gibi tarihlerde başlaması mümkün görülüyor. Fakat konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

KYK Burs Ücretleri Ne Kadar Olacak?


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmasında KYK bursları ve kredilerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Öğrencilere tahsis edilen kredi ve burs destekleri hakkında, burs miktarına dair yeni bir zam daha gelmesinin gündemde yer aldığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, KYK'dan burs alan öğrencilere müjdeli haberi vermiş oldu.

KYK Bursu Başvuruları Nereden Yapıır?


Kısa zaman içinde başlaması beklenen KYK bursu başvuruları, online platformda yapılacak. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi KYK bursu başvurularının e-Devlet Kapısı platformu üzerinden yapılması öngörülüyor. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Bu yüzden her üniversite öğrencisinin başvurabildiği bu burs için özellikle maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin başvuruda bulunması, maddi durumu yerinde olan öğrencilerin başvuruda bulunmaması talep edilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2019, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER