Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: "F-35 Olmazsa Başka Arayışlar Olur"

Son dönemde ABD ile Türkiye arasındaki krizlerin ana başlıklarından biri olan F-35 krizi hakkında açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, F-35 alınamazsa başka arayışlara girileceğini söyledi. İşte detaylar...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: "F-35 Olmazsa Başka Arayışlar Olur"

El Cezire kanalında katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye ile Rusya'nın vardığı mutabakat kapsamında yürütülen ortak devriyelerin, bölgedeki gelişmelerin yakından takip edilmesi bakımından çok faydalı olduğunu belirterek "Önümüzdeki günlerde bu devriyelerin çok daha başarılı ve faydalı olacağına inanıyorum dedi.

Güvenli Bölgede Birtakım Unsurlar Var

Terör örgütü PKK/YPG'nin bölgeden çıkarılması konusunda Rusya ile mutabık kaldıklarını hatırlatan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugüne kadar güvenli bölge oluşturma çalışmalarının neticesinde tacizlerin devam etmesi nedeniyle bölgede birtakım unsurların kaldığını değerlendirdiklerini kaydetti.

Söz konusu terör gruplarının tamamının bölgeden çıkarılması için Ruslarla temaslarının sürdüğünü kaydeden Milli Savunma Bakanı, "Bölgeye barışın ve huzurun gelmesi için ateşkesin tam olarak sağlanması, herkesin rahat bir yaşama dönebilmesi için yoğun şekilde gayretlerimizi sürdürüyoruz." açıklamasında bulundu. Bu konu için gerekli konularda Rus birlikleri ile gerekli koordinasyonların yapıldığına dikkat çeken Akar, birlikte başarıya yönelik hareket ettiklerini söyledi.

"Kimsenin Toprağında Gözümüz Yok"

Türk ve Rus devriyelerinin bölgede güvenliği üst düzeye çıkarmak için ilaveten bazı gözetleme noktalarının da kurulabileceğini de Rus yetkililerle görüştüklerini ifade eden Akar, ilerleyen günlerde bu konu hakkında somut adımlar atılacağını duyurdu.

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda YPG/PKK terör örgütüne karşı yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı hakkında kendisine yönlendirilen sorulara yanıt veren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'nin Suriye başta olmak üzere tüm sınır komşularının toprak ve siyasi bütünlüğüne saygılı olduğunun altını çizerek "Bizim tek derdimiz ve amacımız milletimizin güvenliği, kimsenin toprağında gözümüz yok." dedi.

"Son 10 Günde 1200 Roket Atıldı"

Terör örgütü YPG/PKK'nın Fırat'ın doğusunda havan, roket ve el yapımı patlayıcılarla bölgede yaşayan insanlara saldırıda bulunduğunu ifade eden Hulusi Akar, son 10 gün içinde 1200'den fazla havan ve roket mermisi atıldığını kaydettiklerini söyledi. "Bizim köylerimizde, kasabalarımızda Türk vatandaşı 22 kişiyi kaybettik, 200 kişi de yaralandı" diye konuşan Akar, TSK'nın bölgedeki faaliyetleri esnasında sivillere, çevreye, dini ve tarihi yapılara karşı çok sıkı tedbirler aldığını vurguladı.

"F-35 Yoksa Alternatifler Var"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'den satın alınması planlanan ancak teslim işlemleri durdurulan F-35 savaş uçakları hakkında da açıklamalarda bulundu. Akar, "Herhangi bir şekilde F-35 alınamazsa, başka arayışlara girmek zorunda kalacağımızın herkes tarafından bilinmesi lazım." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER