Noter Harç ve İşlem Masraflarında Yeni Dönem! Ödemeler Kredi Kartı ile Yapılabilecek

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, noterde yapılan işlemlerin masraflarında ve noterlik harçlarda ödemelerin tüm bankaların kredi kartları ile ödenebilmesini sağlayacaklarını duyurdu. Yeni dönemde noterde kredi kartı ile ödeme yapılabilecek...

Noter Harç ve İşlem Masraflarında Yeni Dönem! Ödemeler Kredi Kartı ile Yapılabilecek

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Adalet Bakanlığı'nın 2020 yılı bütçesinin sunumunu gerçekleştiren Bakan Abdülhamit Gül, suç ve yaptırım dengesini toplumun adalet duygusunu tatmin edecek şekilde yeniden gözden geçirmeyi düşündüklerini ifade etti. Kamu düzenini bozmayan, ciddi düzeyde mağduriyet yaratmayan bazı suçlarda hapis cezalarına seçenek oluşturan yaptırımların süre ve tür yönünden kapsamının genişletilmesinin Adalet Bakanlığı'nın gündeminde bulunduğuna dikkat çeken Gül, ağır ceza mahkemeleri ile asliye ceza mahkemeleri arasındaki görev ayrımını da yeniden değerlendireceklerini kaydetti.

Yeni Yargı Reformu'nda Kadına Şiddet

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, kadına yönelik şiddetin çözümüne dair yöntemleri değerlendirmeye aldıklarını belirterek, "Gerek mevzuat düzenlemelerinde gerekse uygulamalarda bu fiilleri engelleyecek ve faillerin gerekli cezaları almalarını sağlayacak tedbirleri diğer kurumlarla işbirliği halinde almak kararlılığındayız." açıklamasında bulundu.

Yeni Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında yasal altyapıya kavuşturulan adli görüşme odalarının ülke geneline yayılmasının amaçlandığını söyleyen Gül, suça sürüklenen çocuklar hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Suça sürüklenen çocukların davalarının öncelikli görülmesini sağlayacaklarını belirten Gül, çocuk adalet sistemini onarıcı adalet yaklaşımı üzerine kuracaklarını kaydetti.

Noterde Yeni Dönem

Bazı çekişmesiz yargı işlemlerinde, belirli koşullar altındaki delil tespitlerinde noterlere yeni yetkiler verileceğini işaret eden Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, bunun yanı sıra noterliklerde parmak izi ile kimlik doğrulama sisteminin getirileceğini duyurdu. Satış bedelinin noterde işlem gerçekleşmeden satıcı hesabına geçmesini önleyecek bir finansal entegrasyon oluşturulmasını düşündüklerini kaydeden Bakan Gül, bu konu üzerinde çalışmaların sürdürüldüğünü açıkladı.

Noterde yeni dönem başlattıklarını duyuran Adalet Bakanı Gül, "Noterlik harç ve masraflarının tüm bankaların kredi kartlarıyla ödenebilmesini de sağlayacağız." diyerek noter işlemlerinde yapılan harcamaların ödemesinde kredi kartı kullanılabileceğini duyurdu.

İnfaz Sisteminde Yeni Uygulama Modelleri

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yeni yıl içinde infaz sisteminin işleyişinde de birtakım yeni uygulama modellerine geçileceğine dikkat çekti. İnfaz sisteminin ıslah işlevine odaklı bir halde etkili ve doğru çalışması üzerinde çalışmalar yaptıklarını söyleyen Bakan Gül, "Bu kapsamda şiddet içermeyen bazı suçlardan hükümlü olan yaşlı, hamile ve çocukların cezalarını, elektronik izleme merkezi aracılığıyla evde çekmesi alternatifi üzerinde duruyoruz." dedi.

Bunun yanı sıra hükümlü ve tutukluların yakınları ile görüntülü görüşmesi, elektronik dilekçe gibi yeni uygulama modellerinin de geliştirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini belirten Gül, hukuk yargılamalarına ilişkin usul hükümlerinde de düzenlemeler planladıklarını kaydetti.

Avukat Mesleğine Giriş Usulü Değişti

Yargı Paketi ile birlikte avukatlık mesleğine giriş usulünün değiştirildiğini hatırlatan Adalet Bakanı Gül, Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavının getirildiğini söyledi ve "Stajyer avukatlarımızın staj süreleri boyunca sigortalı olarak çalışabilmelerini sağlayacak düzenlemeler de gündemimizdedir." dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2019, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER