Noter İşlemlerinde Güvenli Ödeme Yurt Genelinde Başladı

Noterlik işlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemi uygulaması, Türkiye’nin dört bir yanında başladı. Özellikle ikinci el araç alım satımında emanet hesaba aktarılan para ile işlemler daha güvenli bir şekilde gerçekleşecek. Detaylar haberimizde…

Noter İşlemlerinde Güvenli Ödeme Yurt Genelinde Başladı

Edirne 1. Noter Başkatibi Özcan Yolagelmez, basın mensuplarına yaptığı açıklamada noterlik işlemlerinde vatandaşlara büyük avantajlar sağlayacak Güvenli Ödeme Sistemi uygulamasının yurt genelinde bu hafta başı itibarıyla resmen başladığını kaydetti. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de geçtiğimiz ay Hakimevi’nde düzenlenen basın toplantısında vatandaşlara noterlik işlemlerinde ödeme kolaylığı ve güvenlik sağlayacak olan “Güvenli Ödeme Sistemi” ve noter ücretlerinin kredi kartı ile ödenmesi uygulamalarına 3 Şubat tarihinde resmen başlanacağını belirtmişti.

Vatandaşın Mağdur Olmasının Önüne Geçilecek

Yurt genelinde uygulamaya geçirilen noterlik işlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemi uygulamaları ile vatandaşın mağduriyetlerinin önüne geçilmesi beklenirken bu sistemin bazı kolaylıklar sağlayacağı da aktarıldı. Güvenli Ödeme Sistemi kapsamında özellikle ikinci el araç alım satımlarında ödenecek para “emanet hesaba” aktarılacak. Noterlik işlemlerinde genel prosedürün uygulanmasının ardından söz konusu geçici hesaptaki para ilgili kişinin hesabına güvenli bir şekilde aktarılarak bu konuda vatandaşın mağdur olması önlenecek.

Uygulama ile birlikte nakit taşınması esnasında paranın çalınması veya kaybolması riskleri ortadan kalkmış olacak. Bunun yanı sıra noterlik işlemlerinde satış bedeli, noterde işlem gerçekleştirilmeden önce satıcının hesabına aktarılmayacağı için alım satım işlemleri çok daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilmiş olacak.

Güvenli Ödeme Sisteminde Vergi Kaybı Yok

3 Şubat 2020 Pazartesi tarihi itibarıyla yurt genelinde hizmet veren tüm noterlerde uygulamaya geçirilen noterlik işlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemi yeni uygulaması kapsamında işlemlerde çıkan masrafın ödenmesinde alternatif seçenekler de ortaya çıkıyor. Bu sayede yapılacak ödemelerde nakit paranın yanı sıra kredi kartı veya banka kartı gibi alternatif ödeme seçenekleri de kullanılabilecek.

Uygulama kapsamında vatandaşların nakit taşıması ve bu sebeple nakit paranın kaybolması veya çalınması gibi risklerin de ortadan kaldırılmış olacağı belirtiliyor. Bu sayede kayıtlı ödeme araçları aracılığıyla vergi, resim ve harçların tam olarak hesaplanmasıyla birlikte vergi kaybının da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Güvenli Ödeme Sistemi

Konuyla ilgili olarak basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Edirne 1. Noter Başkatibi Özcan Yolagelmez, vatandaşlara büyük avantajlar sağlayacak Güvenli Ödeme Sistemi uygulamasının yurt genelinde 3 Şubat Pazartesi itibarıyla başlatıldığını söyledi. Vatandaşların alım ve satım işlemleri kapsamında eski uygulamada olduğu gibi yanında yüklü miktarda para taşımasına gerek kalmadığının altını çizen Yolagelmez, “Bu sayede paranın kaybolması ve dolandırıcılık gibi ihtimallerin de tamamen önü kapandı. Artık emanet hesaba alınan para noterlik işlemlerinin tamamlanmasının ardından ilgili kişinin hesabına aktarılacak. Böylelikle alım ve satım işlemleri güvenli şekilde tamamlanmış olacak.” açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER