Nüfus Müdürlükleri Hizmetlerini Hızlandırmak İçin Yenileniyor

Vatandaşların talepleri doğrultusunda ülke genelinde nüfus müdürlüklerinde hizmet kalitesini artırmak amacıyla yenileme çalışması başlatıldı. Yeni düzenlemeler ile birlikte vatandaşlar daha hızlı ve kolay hizmet alacak...

Nüfus Müdürlükleri Hizmetlerini Hızlandırmak İçin Yenileniyor

Türkiye genelinde vatandaşlara daha kaliteli ve hızlı hizmet sunulabilmesi amacıyla, iş ve işlemlerin kısa sürede sonuçlanabilmesi için nüfus müdürlüklerinde Yeni Nüfus Müdürlüğü Konsepti çalışması devreye sokuldu. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre, vatandaşların daha ferah, işlemlerini daha kolay bir şekilde yapabilmeleri hedeflenerek nüfus müdürlüklerinin yeni konsepte sokulacağı belirtildi. Yenilenen nüfus müdürlükleri bu sayede kent ve ilçelerde nüfus müdürlüklerinin aynı banka şubelerinde olduğu gibi benzer standarda çıkarılması sağlanacak.

Yeni Nüfus Müdürlüğü Konsepti Geliyor!

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, söz konusu hedefler ve vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda çalışmalarını başlattı. Bu vesileyle ülke genelindeki ilk ve ilçelerdeki nüfus müdürlükleri yeni konsepte sokulacak. İlk uygulama Ankara'da gerçekleştirildi. Ankara'da bulunan İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü binası, Yeni Nüfus Müdürlüğü Konsepti kapsamında yeniden tasarlandı ve vatandaşlara hizmet vermeye başladı.

Bu sayede yeni konsept ile nüfus müdürlüklerinin standart bir dizayna sokulması, vatandaşların daha ferah ve daha konforlu hizmet almalarının yanı sıra "3'ü Bir Yerde Uygulaması" kapsamında T.C. kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi işlemlerinde daha etkin ve hızlı bir şekilde hizmet verilmesinde de faydalı sonuçlar sağlaması bekleniyor.

Günde 250 Bin Kişi Hizmet Alıyor

Ülke genelinde günde 250 bin kişinin ikamet ettikleri il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden hizmet aldığı açıklandı. Daha önceden Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı olan Pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerinin de nüfus müdürlükleri üzerinden verilmeye başlanmasının akabinde artan iş ve işlemler sebebiyle müdürlüklerde ihtiyaç duyulan personel açığı kapatıldı, nüfus müdürlüklerinin teknik altyapı kapasitesi geliştirildi.

Randevu süreleri bir güne düşürüldü. Vatandaşlar 1 gün içinde randevu alarak işlemlerini sonuçlandırabiliyor. Bunun yanı sıra bir işlem için verilen parmak izi ile diğer işlemler de yapılabilir hale geldi. Bu sayede hem pasaport hem sürücü belgesi hem de kimlik basım işlemleri hız kazanmış oldu.

Ayrıca nüfus müdürlüklerinde kimlik, sürücü belgesi, pasaport yenileme için gelen ve evrakları tam olan vatandaşların, 8 dakikada içinde işlemleri tamamlanabilir hale getirildi. Adres değişikliği için nüfus müdürlüklerine başvuran vatandaşların yanlarında abonelik sözleşmeleri veya bir fatura bulunması durumunda ise 5 dakika içinde işlemleri sonuçlandırılabiliyor. Bu sayede ülke genelinde tüm vatandaşların hızlı ve konforlu bir hizmet alması sağlanacak.

Artık Yoğunluk Yaşanmayacak

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan yeni konsept ile birlikte nüfus müdürlüklerinde yaşanan yoğunlukların da önüne geçilmesi sağlanacak. Vatandaşlardan gelen şikayet, öneri ve talepleri dikkate alan yetkililer, yeni konsept ile il ve ilçe nüfus müdürlüklerinde vatandaşlara çok daha konforlu ve hızlı hizmet sunulmasını sağlayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER