Ordu’da Ceren Özdemir Anısına Yürüyüş Düzenlendi

Ordu’nun Altınordu ilçesinde uğradığı bıçaklı saldırı sonucu yaşamını yitiren müzik ve sahne sanatları bölümü öğrencisi Ceren Özdemir’in anısına 21. yaş günü dolayısıyla bale kursundan evine kadar yürüyüş düzenlendi…

Ordu’da Ceren Özdemir Anısına Yürüyüş Düzenlendi

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Ceren Özdemir’in 21. yaş günü dolayısıyla anma yürüyüşü gerçekleştirildi. 3 Aralık tarihinde kendi evinin önünde bıçaklı saldırıya uğramadan önce bale kursundan evine geldiği yaklaşık 4 kilometrelik güzergahı yürümek için binlerce kişi Köprübaşı mevkisinde toplandı. Bıçaklı saldırıda yaşamını yitiren Ceren Özdemir’in sevenleri, genç kadının bale eğitimi verdiği kursun önünden yürüyüşe başladı.

Üzerinde; “Bir çiçeği daha kopardılar, umutları, hayalleri, geleceği öldü.”, “İyi ki doğdun güzel melek”, “Unutmayacağız, affetmeyeceğiz”, “Kadını el üstünde tutmak demek, tabutunda omuz vermek midir” şeklinde yazılar bulunan dövizler ile Ceren’in fotoğraflarını taşıyan katılımcılar Süleyman Felek Caddesi güzergahından evin bulunduğu Zaferi Milli Mahallesi’ne kadar yürüdü.

Baba Yılmaz Özdemir’den Açıklama

Ceren Özdemir’in 3 Aralık günü bıçaklı saldırıda katledilmeden önce yürüdüğü güzergahı, Özdemir’in 21. yaş günü dolayısıyla yürüyen binlerce kişi kadın cinayetlerine lanet etti. Baba Yılmaz Özdemir, evin önünde yaptığı açıklamada, kendilerinin sesi olan herkese teşekkür ederek başka Cerenlerin ölmemesini diledi. “Başka kardeşlerimiz bu olayları yaşamasın istiyorum. Başka istediğim bir şey yok. Üzüntümüz çok büyük. Tüm Türkiye’ye teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulunan baba Yılmaz Özdemir, Türkiye dışında yaşayan vatandaşlara da destek olup yalnız bırakmadıkları için teşekkürlerini sundu.

Katılımcılar arasında baba Özdemir’e sarılarak gözyaşlarını tutamayanlar oldu. Daha sonra yürüyüşe katılan kadınlar tarafından olayın yaşandığı binanın merdivenlerine karanfil bırakıldı.

Ceren’in Katili Onun da Hayatını Kararttı

Ceren Özdemir’in katil zanlısı Özgür Arduç’un (35), 14 yıl önce bıçakla ağır yaralayarak hayatını kararttığı genç, “Belki de beni öldürmek için cezaevinden kaçtı. Bunun iyi hali yok, cezaevinden nasıl çıkar” diyerek isyan etti. 2005 yılında 15 yaşında olan Dinçer Akçevre isimli kişiyi de telefon satma bahanesi ile kandırdıktan sonra bıçaklamış ve polis ekipleri tarafından olay yerinde yakalanmıştı.

2005 yılında katil zanlısı Özgür Arduç ile arsında yaşanan olayı anlatan Dinçer Akçevre, 2 yıl tedavi gördüğünü, en büyük hayali olan askerlik vazifesini yapamadığını söyledi. Neredeyse cinayete kurban gidecek olan ve ağır yaralanıp 2 yıl tedavi gören Dinçer Akçevre, yaşadıklarını şu şekilde anlattı: “Telefonu satma bahanesi ile geldi. Biz de alırız dedik. Evine kadar gittik, sırtım dönükken arkamdan iki tane ekmek bıçağı ile bıçakladı. Zaten ben orada bayıldım hiçbir şey hatırlamıyorum. Yerde 10 tane daha bıçak atmış, 12 bıçak darbesi yedim vahşice.”

Çok sıkıntılı günler yaşadığını ve en büyük hayali olan askerlik vazifesini, sağlık sorunları yüzünden gerçekleştiremediğini kaydeden Akçevre, “Bu adam bunu suç teşkil eden bir şeyi yapmış. Cezaevinden nasıl çıkar? Bunun iyi hali yok, dosyası belli. 12-13 tane sabıkası olan bir insana iyi hal veremezsin, zaten açık cezaevinden firar etmiş.” diyerek isyan etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER