Pegasus Genel Müdüründen Pistten Çıkan Uçak Açıklaması

Pegasus Hava Yolları'na ait İzmir-İstanbul seferini yapan uçağın dün akşam saatlerinde pistten çıkması hakkında konuşan şirketin Genel Müdürü Mehmet Nane, tüm pilotlarının risk almamaları konusunda teşvik edildiğini söyledi. İşte açıklamadan dikkat çekici detaylar...

Pegasus Genel Müdüründen Pistten Çıkan Uçak Açıklaması

Pegasus Hava Yolları'nın İzmir Adnan Menderes - Sabiha Gökçen seferini yapan PC2193 sefer sayılı TC-IZK kuyruk numaralı uçağı, dün akşam saatlerinde havalimanına iniş yaptıktan kısa bir süre sonra pistten çıktı. Yaşanan kaza sebebiyle 3 yolcunun hayatını kaybettiği uçak mürettebatı dahil 180 kişinin de yaralandığı açıklandı. Olayla ilgili basın toplantısı düzenleyen Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane'nin açıklamalarda bulunurken zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

"Acımız Çok Büyük"

Şu anda Pegasus Hava Yolları olarak ilk önceliklerinin yaraları sarmak olduğunu ifade eden Genel Müdür Mehmet Nane, uçağın pistten çıkması sebebiyle yaşanan kazada vefat eden yolcuların ailelerinin yanında olmaya gayret ettiklerini belirtti. Basın toplantısında kaza yapan uçakta 177 yolcu ve 6 mürettebat olmak üzere 183 kişinin bulunduğunu aktaran Mehmet Nane, "Maalesef 3 vefatımız oldu. 180 misafirimiz, kabin çalışanımız dahil hastanelere sevk edildi. 23 hastaneye sevkler yapıldı. Biraz önce, basın toplantısına gelmeden bu 180 hastaneye sev edilen misafir ve çalışanlarımızın 56'sı taburcu olarak evlerine gönderildi." dedi.

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane, vefat eden yolcuların yakınları ve hastanelerde aile destek ekiplerinin görevli olarak çalışarak yaraları sarmak için nöbetleşe her türlü desteği sunduklarını söyledi. Yaralı misafirlerin tedavilerinin farklı hastanelerde devam ettiğini ve durumlarının yakından takip edildiğini açıklayan Mehmet Nane, "Kazada hayatını kaybeden misafirlerimize Allah'tan rahmet, aile ve yakınlarına başsağlığı, yararlılarımıza acil şifalar diliyoruz." diyerek tüm acıları dindirmek için üzerlerine düşen her çabayı fazlasıyla sarf edeceklerini ifade etti.

"Süreçlerimiz SHGM ve Uluslararası Regülasyonlara Uyumludur"

Bu aşamada basın mensuplarından gelecek soruları yanıtlamayacağını kaydeden Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane, "Aklınızda kazanın sebebi ve detaylarına dair pek çok soru olduğunu biliyorum. Halihazırda "Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu tarafından gerekli incelemeler başlatıldı ve devam ediyor. Uluslararası ve ulusal otoritelerin belirlemiş olduğu kural ve gerekliliklere tam uyumlu olarak çalışılmaktadır." dedi.

Şirket olarak kuruldukları ve faaliyetlerine başladıkları günden bu yana misafirlerini emniyetle ulaştırmak olduğunu söyleyen Nane, pilot işe alımından teknik bakıma ve eğitime kadar tüm süreçlerin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) ve uluslararası regülasyonların tüm gerekliliklerine uyumlu olduğunu vurguladı.

Tüm pilotlarına risk almamaları ve stabil yaklaşım yapmaları gerektiği konusunda teşviklerin yapıldığını ifade eden Mehmet Nane, pilotların risk görmeleri durumunda pas geçmeleri, gerektiğinde yedek meydana devam etmeleri yönünde şirket tarafından da teşvik edildiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER