Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Memleketi Neresi?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketi ve hayat hikayesi her dönem merak edilmeye devam ediliyor. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın biyografisi...

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Memleketi Neresi?

Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954 yılında, Kasımpaşa'da dünyaya gelmiştir. Babası Ahmet Erdoğan ve annesi Tenzile Erdoğan'ın üçüncü çocuklarıdır. Babası, deniz yollarında kıyı kaptanı olarak çalışmaktayken ailesi ile birlikte Rize'nin Güneysu ilçesinden İstanbul Kasımpaşa'ya göç etmiştir. Tayyip Erdoğan'ın 3'ü erkek ve 1'i kız olmak -üzere 4 kardeşi bulunmaktadır.

Recep Tayyip Erdoğan 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında da İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun olmuştur. Daha sonra fark dersleri sınavına girerek Eyüp Lisesi'nden de diploma almıştır. Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'nden 1981 yılında mezun olmuştur.

Belediye Başkanlığı ve Hapis Dönemi

Refah Partisi adayı olarak katıldığı 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde %25.19 oy olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın kazandı. 19967 yılında Siirt'te düzenlenen bir açıkhava toplantısında ziya Gökalp'in Balkan Savaşı için yazdığı Asker Duası adlı şiirinin sonradan değiştirilmiş bir versiyonunu okuyan Erdoğan, okuduğu dörtlüğün bu şekli ile Gökalp'e olduğunu iddia etti. Erdoğan'ın bu şiir sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verildi ve 1999 yılında Kırklareli'de bulunan Pınarhisar Cezaevi'ne girdi. 24 Temmuz 1999 tarihinde ceza süresini tamamlayarak 4 ay sonra cezaevinden tahliye edildi.

Siyasi Yasak Dönemi

Anayasa Mahkemesi tarafından Fazilet Partisi'nin sürekli kapatılmasıyla birlikte bağımsız kalan milletvekilleri yeni parti kurma çalışmalarına girince Milli Görüşçü olarak adlandırılan kanat 2001 yılında Saadet Partisi'ni kurarken aynı yıl değişimci kanat da Tayyip Erdoğan liderliğinde Adalet ve Kalkınma Partisi'ni kurdu. Erdoğan "biz gömleğimizi değiştirdik" ifadesiyle muhafazakarlardan büyük tepki alsa da 3 Kasım 2002 seçimlerinde %34,29 ile birinci parti oldu.

O dönem Erdoğan'ın siyasi yasağı olduğu için seçimlere giremedi ve milletvekili seçilemedi. Seçim sonrasın 58. Hükümet Abdullah Gül başkanlığında kuruldu ve meclise Erdoğan'ın siyasi yasağının kaldırılması için yasa teklifi sunuldu. CHP'nin verdiği oy desteğiyle bu yasa değişikliği Meclis'ten geçti fakat Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yasayı kişisel olduğu gerekçesi ile veto etti. Daha sonra aynı yasa değiştirilmeden mecliste tekrar kabul edilince bu sever Cumhurbaşkanı Sezer tarafından da onaylandı. Bunun sonucunda Siirt'teki seçimlerin tekrar edilmesi kararlaştırılınca Erdoğan partinin birinci adayı olarak Siirt seçimlerine girdi ve oyların %85'ini alarak kazandı.

Başbakan ve Cumhurbaşkanı Oldu

Başbakan Abdullah Gül, istifa edince Erdoğan başkanlığında 59. Hükümet kuruldu. 2 Haziran 2011 tarihindeki seçimlerde oy yüzdesi %49,83'e çıktı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi 2014'te dolduğundan, Tükiye'de ilk kez Cumhurbaşkanını halk doğrudan seçti. Erdoğan CHP MHP adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP adayı Selahattin Demirtaş'ı geride bırakarak %52 oy ile Türkiye'nin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı oldu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2019, 14:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
hüseyin çelik
hüseyin çelik - 12 ay Önce

ben 50 yaşındayım bu yaşıma kadar böyle çalışan ayakta dikduran bir hükümet görmedim Allah sağlık sıhat versin cumhur başkanımıza daima yolu ve yolumuz açık olsun

SIRADAKİ HABER