Recep Tayyip Erdoğan Termik Santralleri, Yöneticileri De İşçileri Tehdit Ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın termik santrallerin bacalarına filtre takılmasını erteleyen kanun teklifini veto etmesinin ardından gündeme gelen Afşin-Elbistan Termik Santrali'nde yönetimin işçileri tehdit ettiği ortaya çıktı...

Recep Tayyip Erdoğan Termik Santralleri, Yöneticileri De İşçileri Tehdit Ediyor

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, gündemdeki yerini koruyan Afşin-Elbistan Termik Santrali'nde yöneticilerin santralde çalışan işçileri tehdit ettiğini iddia etti. "Benim, Mahir Ünal'ın ve Ahmet Özdemir'in telefon numaralarını yemekhanenin duvarına astılar. 'Bunlara baskı yapın, yoksa işten atarız' diye işçileri tehdit ettiler" açıklamasında bulunan Milletvekili Öztunç, santralde çalışan ve olaya tanıklık eden pek çok işçinin kendisine ulaştığını aktardı. Sürenin uzatılmaması durumunda işçilerin işten çıkartılacağı şeklinde yönetimden işçilere mesajlar atıldığını belirten Öztunç, işçilerin "Evet hava kirliliği var ama ne yapalım, ekmeksiz mi kalalım" diyerek kendilerini aradığını ve bu yönde onlarca işçinin kendisine ulaştığını ifade etti.

Kimse Enayi Değil

Afşin-Elbistan Termik Santrali'nin yönetiminde söz sahibi olan Çelikler Holding'in sahibi Tahir Çelik ile hiçbir zaman iletişime geçmediğini kaydeden Öztunç, santrale 7 yıldır filtre takacaklarını ancak henüz hiçbir girişimde bulunulmadığını söyledi. "Yani kimse enayi değil" diyerek açıklamasına başlayan CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, "3 baca var. 3 baca için filtrenin tanesi 50 milyon dolar olsa, 150 milyon dolar eder. Burası zaten milyarlarca lira kazandıran bir yer. Kazandığı paranın yanında filtre parası hikaye kalır." dedi.

Çelikler Holding'in sahibi Tahir Çelik'in, santral bacalarına filtre uygulaması için bu zamana kadar hiçbir adım atmadığına dikkat çeken Öztunç, "Bir santimlik girişimi olsa zaten ona ek süre verirdik. Bunca yıldır bir şey yapmayan şimdi yapar mı?" Başından beri samimiyetsiz olduğunu söylüyorum, AK Parti ve Cumhurbaşkanı da gördü." diyerek Çelik'in iyi niyetli olmadığını ifade etti.

Erdoğan Uçaktan Aradı, İfadesini Aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD dönüşünde santrali işleten Tahir Çelik'i aradığını belirten CHP'li Milletvekili Ali Öztunç, Cumhurbaşkanını Erdoğan'ın "Biz sana süre verdik, şimdiye kadar neden yapmadın?" sorusuna cevap istediğini söyledi. Çelik'in yanıt olarak "Sayın Cumhurbaşkanım 10 bin kişiye ekmek yediriyoruz. Biz bunun altından kalkamayız. Sürenin uzatılmasını talep ediyoruz." cevabını verdiğini söyleyen Öztunç, Erdoğan'ın "Süre uzatımına rağmen hiçbir şey yapmamışsın." demesi üzerine Çelik'in "O zaman ben bırakayım" dediğini, Erdoğan'ın da "Ben sana onu demiyorum. Ne yaptın, onu soruyorum." dedikten sonra telefonu kapattığını belirtti.

Filtresi Olmayan Santraller Kapatılacak

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Cumhurbaşkanı tarafından bir kez daha görüşülmek üzere geri gönderilen termik santrallere filtre takılmasını erteleyen ilgili maddeyi görüşmek üzere yeniden toplandı. 13 santralin 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla yürürlükteki çevre mevzuatları ile karşı karşıya olacağını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, mevzuata uygun olmayan santrallerin yapılacak denetimler ile kapatılacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER