Resmi Gazete’de Yayımlandı! Bu Elektronik Cihazlardan İlave Ücret Alınacak!

Resmi Gazete’nin bugünkü yeni sayısında yayımlanan karara göre, yurt dışından Türkiye’ye getirilen radyo, televizyon, cep telefonu, video cihazı, uydu alıcısı gibi görsel ve işitsel cihazlardan yılbaşından itibaren bir kez alınacak ücretler belirlendi…

Resmi Gazete’de Yayımlandı! Bu Elektronik Cihazlardan İlave Ücret Alınacak!

Yolcu beraberinde veya perakende olarak sipariş verilip yurt dışından Türkiye’ye getirilen radyo, televizyon, video cihazı, uydu alıcısı gibi görsel ve işitsel cihazlardan ilave ücret alınmasına karar verildi. Söz konusu karar bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. 2020 yılından itibaren geçerli olacak şekilde yurt dışından getirilen görsel ve işitsel yayınları alabilen cihazları için bir defaya mahsus alınmasına karar verilen ücretlerin ne kadar olacağı da Resmi Gazete’de yayımlandı. İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kararı İmzaladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzalamış olduğu karar, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu karara göre yurt dışından sipariş edilen veya yolcu beraberinde Türkiye’ye getirilen televizyonlarda 51 ekrana kadar 10 Euro ücret alınacak.

  • 52 ekran ile 67 ekran arası televizyonlar için bu ücret 16 Euro,
  • 68 ekran ile 85 ekran arası 22 Euro,
  • 86 ekran ile 116 ekran arası 34 Euro,
  • 117 ekran ile 148 ekran arası 40 Euro,
  • 148 ekran ve yukarısı televizyonlar için alınacak ücret 80 Euro olarak belirlendi.

Bunların yanı sıra yalnızca bir defaya mahsus alınan bu ücretler arasında oto televizyonu için ise 8 Euroluk ücret, 2020 tarihinden itibaren tüketicilerden alınmaya başlanacak.

Radyolarda ise cep tipi radyolarda 1 Euro, saatli radyo ve radyolu saatler, bir müzik aleti üzerindeki radyolar, oyuncaklar üzerindeki radyolar e radyolu vantilatörlerden 1 Euro, oto radyo alıcılarından 1 Euro, taşınabilir radyo alıcılarından ise 2 Euro ücret alınacak. Video kayıt özelliği bulunan cihazlardan ise bir defaya mahsus olacak şekilde 18 Euro ücret alınacak.

Yurt Dışından Getirilen Elektronik Cihazlardan Alınacak Ücretler

Set üstü medya kutuları ve her türlü uydu alıcı cihazlardan 7 Euro tutarında ücret alınacak. Birleşik özellikteki elektronik cihazlardan ise televizyon – radyodan 9 Euro, televizyon – radyo – teypten 13 Euro, televizyon – videodan 19 Euro, televizyon – radyo – videodan 21 Euro ücret alınacak.

Cep tipi radyolu mp3 – mp4 çalar ve benzerlerinden 2 Euro, radyo ve TV’li navigasyon cihazlarında 7 Euro, radyo veya TV özelliği bulunan DVD – VCD player cihazlardan 15 Euro, radyo ve TV’li ev sinema sistemlerinden 15 Euro, taşıtlarda kullanılmaya mahsus navigasyonlu multimedya cihazlardan 10 Euro ücret alınacak.

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen veya internet üzerinden sipariş edilen akıllı telefonlardan bir defaya mahsus olarak 20 Euro ücret alınacak. Bilgisayar ve tabletlerden 10’ar Euro ve bunların dışında kalan cihazlardan 18 Euro ücret alınacak.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER