Sağlık Bakanlığı Atamaları Ne Zaman? İşte Sağlık Bakanı'ndan Açıklama

Sağlık Bakanlığı bünyesinde 17 bin 689 personel ataması gerçekleştirilecek. Atama sürecinde sona yaklaşırken vatandaşlar, "Sağlık Bakanlığı atamaları ne zaman?" sorusunun yanıtını merak ediyor. İşte Bakan Koca'nın açıklamaları...

Sağlık Bakanlığı Atamaları Ne Zaman? İşte Sağlık Bakanı'ndan Açıklama

Sağlık Bakanlığı 2019 yılı içinde 17 bin 689 personel alımı gerçekleştireceğini açıklamıştı. Sağlık Bakanlığı personel atamaları ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, atamalara değindiği konuşmasında Sağlık Bakanlığı Atama Kılavuzu'nun yayımlanacağı tarihe dair detayları kamuoyu ile paylaştı. Buna göre 17 bin 689 sağlık personeli atamaları ne zaman yapılacağı netleşti mi? Bakan Koca açıklamasında, Sağlık Bakanlığı bünyesinde hangi bölümlere kaçar kişi alınacağına dair taleplerin Cumhurbaşkanlığı'na gönderildiğini ve önümüzdeki haftalarda onaylanıp duyurulacağını belirtti. İşte detaylar...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Atama Açıklaması

Sağlık Bakanlığı'nın 17 bin 689 personel atamasını ne zaman yapacağı merak ediliyor. Binlerce aday gözünü kulağını Bakanlıktan gelecek açıklamaya çevirdi. Yeni yıla yaklaşırken 2019 yılı içinde kesin olarak gerçekleştirileceği bilinen Sağlık Bakanlığı ataması hakkında son açıklamalar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan geldi.

Hangi bölümlere kaçar kişi alınacağına dair talebin Cumhurbaşkanlığı'na gönderildiğine dikkat çeken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Zannediyorum önümüzdeki haftalarda orada değerlendirilip karar çıktığında da kılavuz yayımlanmış olacak. Aralıkta yayınlanır diye ümit ediyorum." dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın "Neyim Var" projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Fahrettin Koca, bu uygulamanın amaçlarını açıkladı. "Amaç hastanın bir şekilde polikliniğe, nereye müracaat etmesi gerektiğini yönlendirmek istiyoruz. 6 oranında hastanın yanlış bölüme gittiğini biliyoruz. 2 milyon günlük hastada 120 bin hastanın yanlış yere gittiğini gösteriyor." diyerek sistemin ön planda 22 soruyla şikayeti sorgulayıp tanımlaması ve bu sonuçlara göre hastanın hangi bölüme gideceğini üçe indiren bir uygulama olduğunu ifade etti. Gerektiğinde birinci basamakta aile hekimine gitmeyi öneren bir sistem olduğu için hastanelerdeki ve acillerdeki yoğunluğu da azaltılması hedeflendi.

Bunun yanı sıra güvenli bölge ile ilgili soruya da yanıt veren Sağlık Bakanı Koca, "Fırat batısında 6 hastane, 800 yatak ve 48 merkezde hizmet veriyoruz. Doğu bölgesinde mobil tırlarla batıdaki gibi orada da vatandaşa hizmet vermeyi planlamış durumdayız" açıklamasında bulundu.

Bakanlık Bünyesinde 12 Bin Personel Ataması Yapıldı

KPSS 2019/4 puanı ile tercih işlemlerini gerçekleştiren adaylar arasında 7 bin 165'i lisans mezunu olduğunu,  2 bin 592'sinin önlisans ve 2 bin 243'nün de ortaöğretim mezunları arasından alındığını aktaran Bakan Koca, psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimcisi, diyetisyen, fizyoterapist, iş ve uğraşı terapisti, dil ve konuşma terapisti, perfüzyonist ve sağlık fizikçisi gibi unvanlarda Sağlık Bakanlığı bünyesine 12 bin personel ataması yapıldığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2019, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER