Sağlıklı Bir İnsan Günde Kaç Kez Nefes Alıp Verir?

İnsanlar günde kaç kez nefes alıp verirler sorusu her yaştan kişinin merak ettiği konulardan biridir. Her insanın nefes alma ve nefes verme aralığı farklı olsa da genel olarak sağlıklı bir insan günde kaç kez nefes alır? İşte sorunun yanıtı...

Sağlıklı Bir İnsan Günde Kaç Kez Nefes Alıp Verir?

Nefes alma oranı bazı durumlarda değişebilir. İnsanlar fiziksel aktivite yaptıklarında yani vücutlarını zorladıklarında kaslara daha fazla oksijen gitmesi için nefes alıp verme sıklıkları artacaktır. Nitekim insanlar çok hızlı hareket ettiklerinde örneğin koştuklarında nefes alıp verme hızları yükseleceği için bu tür durumlarda nefes alıp verme sayıları da artacaktır. Öte yandan yoğun fiziksel aktivite yapmadıkları zaman yani dinlendiklerinde veya normal durduklarında nefes alıp verişleri de standart durumda olacaktır. Mesela bir insan uyuduğunda vücut da kendini dinlenmeye aldığı için nefes alıp verişleri de kalp ritmi gibi yavaşlar.

Bir İnsanın Ortalama Nefes Alıp Verme Sayısı

Tüm bunların yanında duygusal faktörler de nefes alıp veriş  hızlarına etki edebilecektir. Örneğin korku veya heyecan duyan birisinin nefes alış verişi yavaşlayabilir. Gerilim altında insanın refleks olarak nefesini tutması, bir başka deyişle soluğunun kesilmesi de bundan kaynaklanmaktadır. Ancak tüm bu özel durumlar bir yana bırakıldığında insan normal yaşantısına devam ederken saatte 3600 nefes  aldığı ölçülmüştür. Bir saat içinde ortalama yaştaki bir insan saatte 3600 kez nefes alıp verir.

Bu hesaba göre net olarak bir insanın günde ortalama 86400 kez nefes alıp verdiği hesaplanabilir. Fakat uyku ve hareket etme sırasındaki değişimlerin de göz önünde bulundurulması faydalı olacaktır.

Sağlıklı bir insan her nefes alışında ortalama 3.3 - 4.9 litre kadar havayı ciğerlerine çeker. Bu oksijen kapasitesini sadece %5'i kullanılır. Bir insan ortalama 24 saat içinde 86400 kez nefes alıp verir.

Doğru Nefes Nasıl Alınır?

Gündelik yaşamda doğru nefesin ilk şartı ilk olarak solunum yaratılmış bulunan organımızla yani burnu kullanarak alınmalıdır. Konuşmadığımız, yemek yemediğimiz, şarkı söylemediğimiz ve fiziksel olarak zorlayan bir aktivitede bulunmadığımız sürece her daim nefes alıp verirken sadece burnumuz kullanmamız gerekir.

Öte yandan diyafram kasının çalışması fizyolojik denge ve sağlıklı yaşam açısından çok büyük önem taşıdığı yapılan araştırmalar sonucu öğrenilmiştir. Buna göre nefes alıp verirken diyaframınızı kullandığınız test edebilir ve daha çok diyafram nefesi almak için kendinizi eğitebilirsiniz.

Yeterince aktif kullanılmayan diyafram hareketi , kronik sırt ve bel ağrılarının da en önemli nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir. Omurga sağlığının korunmasında, dik durmada ve düzgün bir postüre sahip olmada diyaframın üstlendiği rol büyüktür. Çoğunlukla kronik stres sebebiyle göğüs nefesi kullanan kişiler diyafram nefesinin sağladığı faydalardan yararlanamamaktadır. Bu sebeple kandaki oksijen düzeyleri de düşük olan bu kişiler dokularda lokal oksijen yetersizliği neticesinde biriken sıvı ve toksinlerin oluşumlarına neden olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2019, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER