Senetle Araba Nasıl Alınır? Senetle Araba Satan Firmalar

Araç sahibi olmak isteyen milyonlarca vatandaş, günümüz koşullarında hayallerindeki aracı satın alma konusunda zorlanıyor. Özellikle bankalardan taşıt kredisi çekemeyenlerin başvurduğu senetle araba alma yöntemi nasıldır? İşte detaylar...

Senetle Araba Nasıl Alınır? Senetle Araba Satan Firmalar

Geçmiş dönemlerde lüks tüketim içinde gösterilen otomobiller günümüz şartlarında adeta zaruri ulaşım aracı haline geldi. Bununla birlikte taşıt satın almak da fiyatı açısından çok daha kolay bir hale geldi. Mevcut piyasada 15 - 20 bin TL arası fiyatlara da kondisyonu yeterli görülebilen otomobiller bulunabiliyor. Ancak yine de araç sahibi olmak isteyen ve hayallerindeki araç için finansmana destek duyan kişiler de araba satın alabilecek alternatif yöntemlerin arayışına devam ediyor. Taşıt sahibi olmak isteyen belirli bir kısım, kredi notlarının bankalar için olumsuz olması nedeniyle bankalardan taşıt kredisi kullanamıyor. Bu durumda olan vatandaşlar için otomobil satın alma konusunda en çok dikkat çeken yöntem senetle araba satın almak oluyor.

Senetle Araç Satan Oto Galeriler

Piyasada müşterilerine senetle otomobil satan pek çok galeri bulunmaktadır. Çünkü normal satışlara göre senetle otomobil satmak galericiler içinde kazançlı bir yöntem olarak kabul ediliyor. Bu galeriler aracın normal fiyatının üstünde satış gerçekleştirirken aynı zamanda alıcı da banka sorunları sebebiyle taşıt kredisi çekme dertleriyle uğraşmak zorunda kalmamış oluyor. Bu yüzden her ilde faaliyet gösteren pek çok galeri müşterilerine senetle otomobil satma işini yapmaya devam ediyor. Senetle araç satan kişiler genel olarak aracın satışında belirli bir miktar peşinat talep ediyor. Bu peşinat oranı da genellikle araç bedeli üzerinden hesaplanıyor. Araç bedelinin yüzde 20 yada 25 seviyesinde peşinat belirlenmesi durumunda 25 bin liralık araç için en az 5 bin lira peşinat vermeniz gerekiyor.

Senetle Nasıl Araba Alınır?

İlk olarak senetle araç alım satımı yapmak, tamamen yasal ve hukuka uygun bir durumdur. Alan ve satan tarafın hakları, ticari bir ilişki olduğu için kanunlar tarafından korunmaktadır. Ancak senetle araba satın alırken güvenilir bir galeriden araç satın aldığınızdan emin olmanız gerekir. Senetle araba alırken belirli bir yüzdelik peşinat yoktur, satıcı ile belirleyeceğiniz miktar peşinat olarak verilir. Bunun yanı sıra peşinatsız araba satışı yapan galeriler de mevcuttur fakat peşinat miktarı ne kadar azalırsa ödeyeceğiniz toplam ücret de o kadar yükselecektir. Bu durumlarda peşinat ödemeden senetle satın alacağınız arabanın fiyatı, yüksek faiz oranlı taşıt kredisi çekmekten çok daha fazla masraflı olabilir.

Senetle araba satın aldığınız galeri, aracı aldıktan sonra direkt satmamanız için ödeyeceğiniz borç miktarında satılamaz şeklinde bir haciz koyar. Ödeyeceğiniz miktar ve vadede senet imzalayıp bir nüshası da size ayrılır. Ödediğiniz senetlerin kopyasını da karşı taraftan alarak imha edersiniz. Ödeme yaptığınız belgelemek adına havale işlemlerini tercih etmeniz daha güvenilirdir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER