SGK ve Bağkur Emeklisinin Bayram İkramiyesine Yapılacak Zam Belli Oldu

Yılda 2 kez gerçekleştirilen uygulama ile milyonlarca emekli vatandaş Ramazan ve Kurban Bayramlarında ikramiye alarak ek gelirler sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyor. Dini bayramlarda bin lira olacak şekilde yılda 2 bin lirayı hesaplarından tahsil eden emekliler, zam beklentisi içine girdi. Olası enflasyon artışı yaşanması durumunda emeklinin ek gelir kapısı bayram ikramiyelerine ne kadar zam yapılacak? Bayram ikramiyeleri zamlanacak mı? Emekli Kurban ve Ramazan bayramı ikramiyeleri ile ilgili son gelişmeler haberimizde...

SGK ve Bağkur Emeklisinin Bayram İkramiyesine Yapılacak Zam Belli Oldu
İki yıldır hayata geçirilen uygulama ile emekli vatandaşlar bayram ikramiyesi alarak ek gelire kavuşmuş oldu. Ramazan ve Kurban bayramlarında, emekli vatandaşlara ekonomik destek olmak ve harcamalarına kaynak yaratmak amacıyla başlatılan uygulama ile emekliler her iki bayramda da biner lira ikramiyeyi hesaplarından tahsil etmeye devam ediyor. 2 yıl boyunca yılda 2 kez aldıkları bu ikramiyelerle toplam 4 bin lirayı cebine koyan emekli vatandaşlar gözlerini yeni bayram ikramiyesinin tutarına çevirdi.

2020 Bayram İkramiyeleri Ne Kadar Olacak?


Bayram ikramiyeleriyle ek gelire kavuşan emekliler, yeni yılda da devletten yeni tutarlar bekliyor. 2019'un ödemeleri geride kalmasının ardından milyonlarca emekli bayram ikramiyelerine zam yapılmasını gündeme taşıdı. Türkiye'de SSK, Bağkur, Emekli Sandığı sigorta grupları içinde milyonlarca emekli bulunuyor. Bu emekli vatandaşlara ölüm aylığı da alanlar eklenince rakam 12,5 milyona kadar çıkıyor. 2020 yılının ilk bayram ikramiyesine kadar emeklilik hayallerine kavuşacak vatandaşlar da bu rakama henüz dahil değil. 2020 yılının ilk bayram ikramiyesine kadar emekli olmaya hak kazanıp başvurusunu yapanlar da yeni yılda hesaplarında bayram ikramiyesi görmeye başlayacak

2020 yılında emekli bayram ikramiyesi programına ikramiye artışının alınmasını isteyen milyonlarca emekli, ikramiye tutarının yıllık enflasyon oranında artırılmasını talep ediyor. Eğer bu talep hayata geçerse emeklilerin, dul ve yetim aylığı alanların bayram ikramiyelerine enflasyon rakamları oranında zam uygulanacak.

2020 Emekli Bayram İkramiyelerine Ne Kadar Zam Yapılır?


2020 yılı içinde de 2 kere olacak şekilde hem Ramazan hem de Kurban bayramları öncesinde bayram ikramiyelerine kavuşacak milyonlarca emekli, ikramiyelerin olası bir durumda ne kadar zamlanacağını da merak konusu haline getirdi. Enflasyon oranları doğrultusunda zam yapıldığı taktirde emekli bayram ikramiyelerinde artış yaşanacak. Yeni Ekonomi Programı kapsamında 2019 yılı enflasyon tahmini %12 olarak açıklanmıştı.

Açıklanan enflasyon tahminine göre emeklilerin bayram ikramiyesi her bayramda bin liralık seviyesinden önümüzdeki yıl içinde bin 120 liraya ulaşabilecek. Eğer emeklilerin talepleri gerçekleşirse önümüzdeki yıl Ramazan ve Kurban bayramlarında 240 lira artışta toplam 2 bin 240 lira emeklilerin kasasına girecek.

Öte yandan dul ve yetim aylığı alanların da bayram ikramiye tutarı aynı oranda artacak. Örnek olarak ölüm aylığı oranı %50 olan eşin ikramiyesi 500 liradan 560 liraya, %25 olan çocuğun ise 250 liradan 280 liraya yükselebilecek.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2019, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER