Sigara Satanlar Bu Kurallara Uymazsa 20 Bin TL Ceza Ödeyecek

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni düzenlemeyle birlikte sigara başta olmak üzere tüm tütün mamullerinde düz ve standart paket uygulaması resmen başladı. Bu kurala uymayan satıcılara 20 bin TL ceza kesilecek. İşte detaylar…

Sigara Satanlar Bu Kurallara Uymazsa 20 Bin TL Ceza Ödeyecek

Sigara paketlerinde yeni dönem başlıyor. Artık eski tip sigara paketlerinde ve ambalajlarında tütün mamulleri üretilmeyecek. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi açıklamasına göre 5 Ocak 2020 tarihinden itibaren sadece yeni standart paketlerin satışı yapılabilecek ve piyasada eski tip sigara paketi bulunmayacak. Açıklamada, 5 Ocak tarihine kadar yeni paketlerle de üretim yapılacağı gibi mevcut eski ambalajlı sigara paketlerinin satışı devam edeceği ifade edildi.

Bakanlık tarafından hazırlanan düzenleme ile tütün mamulleri paketlerinin rengi, “Pantone 448 C Mat” bitişli tek renk olarak belirlendi. Bir nevi siyah renginin bir tonu olarak hazırlanan bu sigara paketlerinde ayrıca marka ve zorunlu bilgiler de yer almaya devam edecek. Fakat sigara markası, ayırt edici ibare ve diğer zorunlu bilgilerin paket üzerindeki yazım şekli, rengi, konumu standart haline getirildi. Bütün sigara markaları, paketlerin üzerinde aynı konumda yer alacak. Bunun yanı sıra markanın logosu, simgesi ve benzeri özelleşmiş işaretleri yeni düzenleme ile hayata geçirilecek paketlerde yer almayacak.

Bu Kurallara Uymayan Satıcılara 20 Bin TL Ceza

Tütün mamulleri satış alanlarında sigaralar görünen alanlardan kaldırılarak tezgah altında kapalı dolaplarda muhafaza edilecek. Bakkallar, büfeler, perakende mağazaları gibi tüm satış alanlarında sigara paketleri bu şekilde depolanacak. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu uygulamaya aykırı davrananlara yönelik 20 bin TL para cezasının yanı sıra 20 gün de işletme kapatma cezası öngörüldüğü belirtildi. Para cezasıyla birlikte bu kurallara uymayanlara ve kural ihlalinde ısrar edenlere ise her defasında 20 günden 1 aya kadar kapatma cezası verilecek.

5 Ocak 2020 tarihinden itibaren sadece yeni standart paketlerin satışı yapılacak. Bu tarihten sonra piyasada eski tip paket bulunmayacak. Uygulama kapsamında sigara paketlerinde markalara ait logolarda tarihe karışacak. Markanın yazısı tek tip ve sigara paketinde aynı noktada yer alacak. 5 Ocak tarihine kadar yeni tip ve eski tip sigara paketlerinin satışı devam edecek ancak bu tarihten sonra eski tip sigara paketi satanlara 20 bin TL para cezası uygulanacak.

Yeni Caydırıcı Mesaj ve Resimler Geliyor

Paketlerin üzerinde sigara tüketimini caydırıcı fotoğraflarla birlikte 14 yeni resimli uyarı mesajı da yer alacak. Yeni sigara paketlerinde yazılı olarak bulunacak mesajlardan bazıları şunlar:

“Sigara içiyorsanız çocuğunuzun da sigara içme ihtimali iki kat fazladır. Yaşam boyu sigara içenlerde erken ölümlerin yarısı sigara içmekten kaynaklanmaktadır.”

“Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur.”

“Sigara kullanımı gebelikte erken doğuma yol açarak bu bebeklerdeki ölüm, hastalık ve engellilik riskini artırır.”

"Sigara en büyük inme nedenidir."

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER