Siyasette Erken Seçim Tartışması Sürüyor! En Geç 2 Sene İçinde Erken Seçim Olabilir

Muhalefet partileri CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisi'nden peş peşe erken seçim açıklamaları geldi. Türkiye erken seçime mi gidecek? Muhalefet erken seçim taleplerini yinelerken en geç 2 sene içinde erken seçim yapılabileceği konuşuluyor...

Siyasette Erken Seçim Tartışması Sürüyor! En Geç 2 Sene İçinde Erken Seçim Olabilir

Son olarak İYİ Parti cephesinden yapılan erken seçim açıklamaları ile birlikte CHP ve Saadet Partisi ile sine-i millete dönme tartışması yaşayan HDP'den de erken seçim çağrısı yapıldı. Muhalefet partileri CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisi'nden arka arkaya seçim açıklamaları geldi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu erken seçim için hazırlıklı olduklarını kaydederken, İYİ Parti ise parlamenter sisteme geri dönerek erken seçime gidilmesinin şart olduğunu tekrarladı. Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu ise en geç 2 sene içinde erken seçim yapılabileceğini dile getirdi.

CHP'den Erken Seçim Açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, erken seçim tartışması hakkında hazır olduklarını, "İstiyorlarsa yarın sabah getirsinler biz seçime onay veririz." ifadeleriyle duyurdu. Fox TV'de Çalar Saat programına katılan Kemal Kılıçdaroğlu, "Erdoğan ve ekibi ülkeyi yönetemiyor. İsyanlar isyanda. Erdoğan çıkıp erkene seçim olabilir diyebilir." sözleriyle CHP'nin her an seçim olacakmış gibi hazır olduklarını kaydetti.

Seçimlerin ne zaman yapılacağı konusunda tahminde bulunmakta zorlandığını ifade eden CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Erdoğan'ın sağlıklı bir ruh hali yok. Böyle bir ortamda ne zaman seçim olur bilmiyoruz." dedi ve yarın sabah erken seçim getirilmesi halinde bile CHP'nin seçime onay vereceğini belirtti.

Parlamenter sisteme geri dönülmesi gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, bütün siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin bir araya gelerek anayasa değişikliği getireceklerini söyledi. "Herkesin onay vereceği demokratik anayasa yaparız. Bu bizim için son derece önemli" ifadelerini kullandı.

İYİ Parti'den Erken Seçim Açıklaması

İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin grup toplantısının ardından erken seçim sorularını yanıtladı. 24 Haziran itibarıyla parlamenter sistem ile ilgili hazırlıklarının olduğunu kaydeden Akşener, "Parlamenter sisteme geri dönüş noktasında dikkatle ve özenle üzerinde duran partiyiz. Biz parlamenter sistemden yanayız ve ısrarımız devam ediyor." dedi.

Öte yandan İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, "Parlamenter sisteme dönünceye kadar bu mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Ülkenin ekonomik durumu ortada. Sayın Erdoğan 2020 yılında kesin tarih vererek parlamenter sisteme geri dönmek için erken seçim getirirse, biz de fedakarlık yaparak buna onay veririz." dedi.

Saadet Partisi'nden Erken Seçim Açıklaması

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Türkiye büyük ihtimalle seçime gidecek. Şartlara göre iki sene civarında seçim olabilir. Onun için çalışmalarımızı hızlandırmaya mecburuz" dedi.

HDP'den Erken Seçim Açıklaması

Sine-i millete dönülmesi yönündeki iddialara "Erken seçime gidelim." çağrısı yapan HDP eş Genel Başkanlar Seazi Temelli ve Pervin Buldan, ortak açıklamasında "Şimdi bu iktidardan kurtulma zamanı. Bunu başaramazsak bütün demokratik kazanımlar, bütün haklar yok olacaktır." ifadelerini kullandılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER