Son Dakika 38 İlde Dev FETÖ Operasyonu! TÜBİTAK Çalışanı da Yakalandı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün esnaf ve iş adamları yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 38 ilde dev operasyon düzenlendi. TÜBİTAK yapılanması dahil çok sayıda göz altı kararı çıkarıldı. İşte detaylar...

Son Dakika 38 İlde Dev FETÖ Operasyonu! TÜBİTAK Çalışanı da Yakalandı

İzmir merkezli başlatılan operasyonda 5 ilde FETÖ'nün esnaf ve iş insanları yapılanmasına, Balıkesir merkezli operasyonda 11 ilde FETÖ'nün adliye ve ceza kurumlarındaki yapılanmasına, Konya merkezli başlatılan operasyonda 22 ilde FETÖ'nün TSK'daki mensuplarına "mahrem imamlık" yapılanmasına yönelik harekete geçildi. Toplamda 38 ilde eş zamanlı olarak yapılan operasyonlarda İzmir'de 54, Balıkesir'de 24, Konya'da 50 zanlı için gözaltı kararı çıkartıldı. FETÖ'nün TÜBİTAK içindeki yapılanmasında ise 8'i aktif çalışan 21 kişiden 14'ü yakalandı.

İzmir Merkezli Operasyonlar

Aleyhlerinde ihbar, beyan, Bank Asya hesap artışı, KHK ile kapatılan dernek ve sendika üyeliği gibi deliller bulunan, bunun yanı sıra 43'ü hakkında FETÖ'nün sözde mütevellisi olduklarına dair ifadeler bulunan toplam 54 şüpheliyi yakalamak amacıyla İzmir merkezli başlatılan operasyonda; İstanbul, Aydın, Kütahya ve Denizli illerinde eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından başlatılan operasyonlarda zanlıları yakalamak için çalışmalar devam ediyor.

Balıkesir'de Adliye İmamlarına Operasyon

Balıkesir merkezli başlatılan operasyonda 11 ilde FETÖ'nün adliye ve caza infaz kurumlarındaki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 24 zanlı hakkında gözaltı kararı verildi. Terör örgütünün "adliye mahrem imamları" ile irtibatlı olduğu iddia edilen icra müdür yardımcısı, infaz koruma memuru ve zabıt katiplerinin yanı sıra pek çok zanlı hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, 11 ilde 24 zanlının yakalanması için eş zamanlı operasyon başlattı.

Konya Merkezli TSK İmamlarına Operasyon

Konya merkezli başlatılan operasyonda 22 ilde FETÖ'nün TSK'daki mensuplarına "mahrem imamlık" yaptığı öne sürülen 50 zanlı hakkında gözaltı kararı verildi. Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki örgüt mensuplarına "mahrem imamlık" yaptığı öne sürülen kişilerin kimliği belirlendikten sonra Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından Konya merkezli 22 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı.

TÜBİTAK FETÖ'cülerine Operasyon

FETÖ'nün TÜBİTAK içindeki yapılanmasına yönelik soruşturmada haklarında gözaltı kararı verilen 8'i aktif çalışan 21 şüpheliden 14'ü yakalandı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin başlattığı operasyonda "TÜBİTAK/ Siber mahrem yapılanması" kapsamında faaliyet gösteren ve etkin pişmanlıktan yararlanan örgüt üyelerinin ifadeleriyle tespit edilen 5 mahrem imam, 8 aktif TÜBİTAK çalışanı, 1 HAVELSAN çalışanı, 7 ihraç TÜBİTAK çalışanının da aralarında bulunduğu 21 şüphelinin yakalanması için geniş çaplı operasyon başlatıldı. Ekiplerin çalışmaları ile birlikte 14 zanlı belirlenen adreslerde göz altına alındı. Diğer zanlıların yakalanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER