Son Dakika: 40'tan Fazla Kişiyi Dolandıran Bitcoin Safiye Bursa'da Yakalandı!

Aydın'da kendisini ekonomist-broker olarak tanıtan ve aralarında doktor, polis, akademisyen, hemşire, asker, adliye görevlilerinin olduğu 40'tan fazla kişiyi 600 Bitcoin dolandırdığı iddia edilen Safiye Gökçen Y. yakalandı...

Son Dakika: 40'tan Fazla Kişiyi Dolandıran Bitcoin Safiye Bursa'da Yakalandı!

Alınan son dakika bilgilerine göre Aydın Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından aranan Bitcoin Safiye lakaplı Safiye Gökçen Y., Bursa'da Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı. Bursa'da yakayı ele veren ve hakkında "Bilişim Sistemleri Banka ve Kredi Kurumları'nın araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" suçundan araması olan Bitcoin Safiye, Aydın polisine teslim edildi.

Eğlence Merkezinde Görüntülendi!

Aydın'da kendisini ekonomist-broker olarak tanıtıp 40'tan fazla kişiyi 600 Bitcoin karşılığı yaklaşık 30 milyon TL dolandırdığı iddia edilen ve nitelikli dolandırıcılık suçundan hakkında yakalama kararı çıkarılan Safiye Gökçen Y. Bursa'da yakalandı. Polis ve mağdurlar kendisini her yerde ararken Bitcoin'in alkollü restoranda eğlendiğini gösteren görüntüler ortaya çıkmıştı. Hangi restoranda çekildiği bilinmeyen görüntülerde, Safiye Gökçen Y'nin tanınmamak için başörtüsü taktığı, arkadaşları ile birlikte alkol alıp kemanla çalınan "Ada Sahillerinde Bekliyorum" şarkısına eşlik ederek eğlendiği görülmüştü.

40'tan Fazla Kişiyi Dolandırdı

Aydın Devlet Hastanesi'ne sağlık kontrolü için giden Safiye Gökçe Y. burada tanıştığı doktora kendisini ekonomist-broker olarak tanıttı. Doktora parasını herhangi bir merkez bankası ile ilişiği olmayan elektronik para birimi Bitcoin'e yatırım yapmasını tavsiye edip ikna eden Safiye Gökçen Y. doktordan aldığı Bitcoinler karşılığında kendisine kâr payı verdi. Bunun yanı sıra doktora kendisine müşteri bulması durumunda yine kar payı vereceğini isteyen Bitcoin Safiye bu sayede yeni mağdurlar bulup ağını genişletti.

2 Yıl Boyunca Kâr Payı Dağıttı

Doktorla başlayan serüven kısa sürede hemşireden polise, askerden akademisyenlere ve hatta adliye görevlilerine kadar ilerledi. Yatırımları karşılığı mağdurlara kar payı dağıtarak 40'tan fazla kişiye ulaşan Safiye Gökçen Y. para topladığı kişilere kurdukları şirketin arkasında JES firması olduğunu ve yeğeninin Milli İstihbarat Teşkilatı'nda (MİT) görevli olduğunu söyleyerek mağdurların güvenini kazandı. Yaklaşık 2 yıl kadar ağında bulunan kişilere kar payı dağıtarak yatırımlarını toplayan Bitcoin Safiye'nin 2 ay önce telefonlarına ulaşamayan mağdurlar, dolandırıldıklarını anladı.

Hesabında 8 Bin 300 Bitcoin Olduğu Belirlendi

Safiye Gökçen Y.'nin ortadan kaybolması ile dolandırıldıklarını anlayan mağdurlardan 28'i avukatları aracılığıyla Aydın Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Şikayetler üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Safiye Gökçen Y.'nin sanal cüzdanında toplam 8 bin 300 Bitcoin (yaklaşık 400 milyon TL) olduğu ve bu sayının giderek arttığı belirlendi.

Bitcoin Safiye'nin birlikte hareket ettiği kişiler ile sürekli dolandırıcılık amaçlı web siteleri kurduğu, bu siteler vasıtasıyla ağına düşürdüğü kişilerden yatırım amaçlı para aldıktan bir süre sonra siteyi kapatıp ortadan kaybolduğu anlaşıldı. Bitcoin Safiye sadece Aydın'daki kişilerden 600 Bitcoin karşılığı olarak yaklaşık 30 milyon TL dolandırdığı ortaya çıktı.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER