Son Dakika: ABD Başkanı Trump Türkiye'ye Yaptırım Maddelerini İmzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, ülke tarihinde Savunma Bakanlığı'na ayrılan en yüksek bütçe olarak dikkat çeken 738 milyar dolarlık 2020 savunma bütçesini onaylayan imzayı attı. Söz konusu 2020 Ulusal Savunma Yasası'nda Türkiye'ye yaptırım maddeleri de bulunuyor...

Son Dakika: ABD Başkanı Trump Türkiye'ye Yaptırım Maddelerini İmzaladı

Noel tatilini geçireceği Florida'ya hareketinden önce havalimanında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Donald Trump, Kongreden kısa süre önce geçen savunma bütçesini imzaladığını duyurdu. Böylelikle Trump, ABD tarihinin en yüksek savunma bütçesini onaylamış oldu. 2020 Ulusal Savunma Yetki Yasası'nda savunma bakanlığı ile ilgili maddeler arasında Türkiye'ye yönelik yaptırım maddelerinin de bulunduğu biliniyor.

ABD Uzay Komutanlığı Kuruldu

Başkanlığı döneminde her yıl Savunma Bakanlığı'na daha fazla bütçe ayırdığını vurgulayan Başkan Trump, bu yılki 738 milyar dolarlık bütçenin de ülke tarihinde bir rekor olduğuna dikkat çekti. İki F-35 savaş uçağının arasına kurulan sahnede, 2020 Ulusal Savunma Yasası'nı onaylayan imzayı atan Başkan Donald Trump, bu imza ile aynı zamanda ABD Uzay Komutanlığı'nın da kurulduğunu vurguladı. Trump imzasını atarken, ABD'nin geleceğinde çok önemli bir yere sahip olacak bu komutanlığın kuruluşuna tanıklık eden ve onaylayan ABD Başkanı olmaktan büyük gurur duyduğunu söyledi.

Savunma Bakanlığına 738 Milyar Dolarlık Kaynak

Başkan Donald Trump'ın F-35 savaş uçaklı şovu ile imzaladığı 2020 Ulusal Savunma Yasası, ABD Savunma Bakanlığı'na (PENTAGON) 635 milyar doları temel harcama, 71,5 milyar doları Denizaşırı Muhtemel Askeri Operasyonlar fonu, 23,1 milyar doları Enerji Bakanlığı bünyesinde yapılacak savunma ve 8,1 milyar doları diğer savunma harcamaları olmak üzere toplamda 738 milyar dolarlık kaynak yaratıyor.

Söz konusu yasa ile birlikte ABD'nin 100 adet yeni F-35, 150 adet askeri helikopter, 4 adet Virginia sınıfı denizaltı ve bir savaş gemisi temin etmesi ve askeri personele de son 10 yılın en büyük zammının verilmesi öngörülüyor.

Yasada Türkiye'ye Yönelik Yaptırım Maddeleri de Var

Donald Trump'ın imzalayıp onayladığı 2020 Ulusal Savunma Yasası'nda Türkiye'ye yönelik yaptırım maddelerinin olması da dikkatlerden kaçmadı. Yasada Türkiye'ye ayrılan kısmında, Ankara'nın S-400 hava savunma sistemlerinin alım işlemlerine devam ettiği gerekçesi ile Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarının teslim edilmemesi maddesi yer alıyor. Bunun yanı sıra Türkiye'ye ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele (CAATSA) Yasası kapsamında bazı ekonomik ve bürokratik yaptırımların da uygulanması gerektiği belirtiliyor.

Ulusal Savunma Stratejisi Kapsamında Modernizasyon Programları başlığı altında Türkiye tarafından sipariş edilen uçakların alımı için 440 milyon dolarlık fon ayrılacağı ve Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması gerektiği belirtiliyor.

Yasada, Rus enerji ihracatına katkı sağlayan enerji boru hatlarının inşasında çalışan bazı gemi şirketlerine yaptırım uygulanması şartı da getiriliyor. Rus ortaklı Türkyakım projesine gemi sağlayan yabancı kişi ve kuruluşların da yaptırım için tespit edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2019, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER